Доларът се успокои преди очакваната първа изява на новия президент на Федералният резерв на САЩ (ФЕД) Джером Пауъл, който днес ще представи паричната политика на регулатора краткосрочна прогноза за американската икономика пред Комисията за финансови услуги на Камарата на представителите в Конгреса. Инвеститорите се надяват да получат индикация дали американската валута излиза от тригодишно дъно, достигнато в средата на месец февруари.
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути спадна с 0.1 процента, до 89.728 пункта, но зелените пари са все още с 1,7 процента над тригодишно дъно от 88,25 пункта, достигнато на 16 февруари.
„Пауъл вероятно ще звучи оптимистично по отношение на икономическите перспективи, но ще бъде притеснен от слабия ръст на инфлацията", прогнозира Рой Тео, инвестиционен анализатор на LGT Bank в Сингапур. Той смята, че е малко вероятно доларът да нарасне значително след първото публично представян на новия президент на ФЕД.
Икономистите, анкетирани от „Ройтерс", очакват основният индекс PCE на потребителските разходи, който ще бъде обявен в четвъртък, да нарасне с 1,5 процента на годишна база през януари, което ще е същото като темп на растеж както и през декември, но все още е далеч от целта на ФЕД за 2 процента.
Ако това се случи, препятствията пред ФЕД за вдигане на основната лихва нарастват, решението за което се очаква да бъде взето на заседанието на борда на ФЕД през март, уточнява инвестиционен анализатор на LGT Bank Рой Тео.
Тази седмица се очакват още икономически данни на САЩ за доверието на потребителите, ревизиране на брутния вътрешен продукт през четвъртото тримесечие, за производството и за личните доходи и разходи.
Спрямо йената доларът нарасна малко до 106.95 йени и е с 1.2 процента над 15-месечното дъно от 105.545 йени, достигнато ва 16 февруари.
Еврото поскъпна с 0.2 процента, до 1.2339 долара, като инвеститорите остават предпазливи пред две важни политически събития в Европа края на тази седмица. В неделя италианците ще гласуват за избор на нов парламент, а същия ден водещите политически партии в Германия ще вземат решение за коалиционно споразумение, което може да осигури на Ангела Меркел четвърти мандат като канцлер.
„Единственият знак, който пазарът отбелязва преди двете събития, е леко нарастване на капиталовите пазари както в Италия, така и в Германия, което е сигнал за позитивни очаквания на инвеститорите. Може би пазарът не обръща достатъчно внимание на рисковете, които може да последват", обобщава Саймън Дерик, главен валутен анализатор в BNY Mellon в Сингапур.
Доходността на облигациите на двете държави се увеличи, съответно за германските достигна 145 базисни пункта, което е повече от нивото преди година и половина, а на италианските доходността нарасна с около 125 базисни пункта, което се доближи до нивото, достигнато по-рано през този месец, но доста по-ниско от миналогодишния пик от над 210 базисни пункта. Данните за инфлацията в еврозоната, които се очакват по-късно тази седмица, допълнително изнервят пазарните участници за търговия с еврото.
В понеделник президентът на Европейската централна банка Марио Драги говори пред Европейския парламент и представи оптимистична прогноза за икономиката на еврозоната. Той обаче подчерта, че инфлацията все още изостава и е далеч от целта на ЕЦБ за 2 процента.