Доларът е стабилен спрямо основните си конкуренти, с изключение на йената, а пазарните участници очакват тази седмица първото заседание на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) под ръководството на новия председател Джером Пауъл в условията на търговски протекционизъм, който вече трета седмица изнервя инвеститорите, обобщава агенция "Ройтерс".
Безпокойството на търговците са изостри и от данните от традицонната анкета в Япония през уикенда, която отчете значителен спад в обществената подкрепа за министър-председател Шинзо Абе на фона на продължаващия скандал с продажбата на държавна земя в страната, в който е замесена съпругата на Абе, което повишава съмненията в способността на премиера да продължи да прилага икономическата програма на своето правителство.
Индексът на долара спрямо кошницата от шестте основни валути нарасна с 0,08 процента до 90,307 пункта. В петък индексът достигна двуседмичен максимум от 90,380 пункта, за което допринесоха оптимистичните данни за икономиката на САЩ.
Промишленото производство на САЩ нарасна през февруари, а в същото време индексът на потребителските нагласи, който се поддържа от Университета в Мичиган, подскочи през март до максимума, отчетен през 2004 година.
Данните затвърдиха мнението, че световната икономика демонстрира уверен темп на нарастване, а ФЕД ще обяви в сряда след двудневното месечно заседание повишаване на основата лихва за пръв път тази година.
В Япония инвеститорите все повече се фокусират върху вътрешната политика. Анкетата на Nippon TV показа, че подкрепата на населението за премиера Абе е спаднала с 14 процента до общо 30 на сто в сравнение с миналия месец февруари. Това е най-лошият резултат за последните пет години, откакто е премиер Абе.
Доларът спадна спрямо йената с 0,24 процента, до 105,75 йени, приближавайки се към пробива от 2 март, когато бе отчетен 16-месечен минимум от 105,24 йени.
Еврото поевтиня спрямо долара с 0,2 процента, до 1,2265 долара.