Едва 3% от българите са отказали пушенето след 1 юни

10.07.2012 | 11:03
по статията работи: Петър Чернев
Повече от една трета от хората у нас пушат, сочат данни на НЦИОМ
Едва 3% от българите са отказали пушенето след 1 юни
Снимка: Sxc.hu

Влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене в закрити обществени места, въведени със Закона за здравето, не е довело до съществено редуциране на броя на пушачите у нас.

Това сочат данни от последното национално представително изследване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), съобщава Агенция "Фокус". То е проведено в периода 27 юни - 03 юли 2012 г. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни жители на страната в 86 населени места.

3% от интервюираните пушачи посочват, че са отказали цигарите след 1 юни тази година. Най-често това са хора на възраст между 30 и 39 години.  Мнозинството от пушачите (74%) твърдят, че в момента пушат толкова, колкото и преди влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене.  Една пета от пушачите са намалили количеството изпушвани от тях цигари след 1 юни 2012 г. Това е характерно най-вече за жителите на столицата.

79% от активните пушачи в момента предпочитат да посещават заведения, разполагащи с лятна градина или намиращи се изцяло на открито. Други 41% излизат да пушат извън заведението, което посещават, а 29% предпочитат да не пушат в заведения на закрито. Едва 15% от пушачите твърдят, че не посещават заведения и затова забраната не е проблем за тях.

Делът на пушачите сред пълнолетното население на страната възлиза на 34%. Мъжете, хората на възраст между 30 и 59 години и ромите употребяват тютюневи изделия по-често от останалите. Това сочат още данните на НЦИОМ.

46% от участвалите в изследването твърдят, че никога не са пушили. Така отговарят предимно жените и най-възрастните респонденти. Една пета от интервюираните са бивши пушачи. Най-често отказалите се от тютюнопушенето са мъже и хора на възраст между 40 и 49 години.

В момента 43% от активните пушачи поне на декларативно ниво твърдят, че ако решат да отказват цигарите, ще го направят само ако пушенето стане финансово непосилно за тях. На такова мнение са предимно хората на възраст между 30 и 39 години, нискообразованите, жителите на малките градове и селата, както и бедните респонденти.
За 37% от пушачите основание да се откажат от тютюна би било появяването на сериозни здравословни проблеми. Това се отнася в най-голяма степен за жените, за най-възрастните респонденти, за заможните, за жителите на столицата и на градовете-областни центрове.

17% от пушещите твърдят, че ако решат да се откажат от този навик, това няма да е свързано нито с финансови или здравословни причини, нито със семейство, работа или забрани за употребата на тютюневи изделия, а ще бъде въпрос на техен личен избор. Такава позиция заемат предимно хората на възраст между 40 и 49 години и високообразованите респонденти.

1 юни беше първият работен ден, в който тютюневият дим на обществени места е забранен. От полунощ влезе в сила ограничението, според което се забранява пушенето в заведения, офиси, детски площадки, футболни игрища. Впоследствие стана ясно, че законът не е дал ясна рамка за това какво значи терминът "на закрито". В заведения с две стени, например, инспекторите позволяват да се пуши, а с три – не позволяват.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...