Един на всеки 10 служители си е взимал отпуска поради депресия, сочи изследване, проведено сред 7 хиляди души от няколко европейски страни. Статистиката е изготвена от Европейската асоциация на депресията (ЕАД). Сред анкетираните са работници от Великобритания, Германия, Италия, Дания, Турция, Испания и Франция.
Най-склонни да си вземат отпуск поради депресивни мисли и тежки емоционални периоди са англичаните, датчаните и немците. 61% от последните биха прекъснали работния си процес, следвани от 60% от датчаните и 58% от англичаните. Турците са "най-дебелокожи" - едва 25% от тях биха си взели поради тази причина.
Оказва се, че 20% от интервюираните 7 хиляди души са били диагностицирани с депресия през даден период от техния живот. Най-висок е процентът на диагнозите във Великобритания – 26%, а най-нисък – в Италия с 12%.
Анализаторите са стигнали дотам, че да „оценят“ загубите поради депресия на индивида в рамките на ЕС, уточнява „Би Би Си“. Те възлизат на близо 92 милиарда евро, или 73 милиарда паунда през 2010 година.
Средностатически работниците са си взимали по 36 дни поради тежък период, изпълнен с депресивни мисли. Отново Великобритания води класацията, където отпускът е в размер на 41 дни, докато италианците са по-скромни с 23 денонощия.
25% от депресираните не са уведомили работодателя си за тях, като една трета от тях не са го направили поради страх да не загубят работата си.
Доктор Винченцо Костильола, който е президент на ЕАД, изтъква, че резултатите от изследването наблягат на нуждата от внимание и подкрепа към служителите. Той коментира: "Адресираме законодателите и ги молим да обмислят големия ефект, който депресията има върху работната сила. Трябва да се сложи стабилен фокус върху депресията, служителите и сигурността на работното място".