Дъбова гора, огромни площи с боровинки, маслинови дървета и красиви пеперуди – това представлява в момента местността Карадере, намираща се близо до варненския град Бяла в североизточна България. Екоактивисти обаче се опасяват, че райското място няма дълго да остане такова, коментира британското издание The Guardian. Местните жители се опасяват, че проектите за строеж на първото екологично селище в България ще се окажат фатални за Карадере.
Предвижда се селището Black Sea Gardens - проект на прочутия британски архитект Норман Фостър, да се състои от сгради, разпръснати по хълмовете, където няма да има никакви автомобили – това ще бъде зона, свободна от парникови емисии и автомобили. Ще бъдат построени тесни улички и гъсто подредени жилища, а за живеещите ще бъдат създадени центрове за спа-терапия и различни занимания. Стойността на този проект е 1 млрд. евро.
Автор на идеята е британската компания Foster and Partners. От българска страна партньор в изграждането на Black Sea Gardens е компанията Projects Ltd., управлявана от Георги Станишев - брат на българския премиер, отбелязва The Guardian. Според представители на компаниите проектът е съобразен с околната среда и не нарушава никакви закони.
Екоактивистите обаче се обявиха против тези планове, съобщава още The Guardian. Според тях селището ще разруши последното девствено кътче на българското Черноморие. Освен това теренът за строеж влиза в европейската екологична мрежа "Натура 2000". Селището се намира на Via Pontica, пътя за миграцията на милиони птици от континента. Природозащитниците определиха Black Sea Gardens като "най-голямата грешка в кариерата" на прочутия архитект Норман Фостър.
Вече е трудно да бъде намерено незастроено място по българското крайбрежие, а в много от курортите достъпът до плажа е ограничен от частни гардове, добавя още британското издание.