Екозащитници протестираха срещу промените в Закона за горите 1

11.01.2012 | 14:45
по статията работи: Филипа Тодева
Екологичните организации се оплакаха, че не са взети предвид становищата им по време на общественото обсъждане в парламента
Екозащитници протестираха срещу промените в Закона за горите
Снимка: Econ.bg

Протест срещу промените в Закона за горите и в подкрепа на природния парк Витоша проведоха днес пред парламента екозащитници,  скиори, сноубордисти и туристи.

Участниците в протеста ще внесат в парламента писмо с искания да не се променя Законът за горите; да се обнародва и преразгледа приватизационният договор на "Витоша ски" АД; да не се премахва директорът на Природен парк Витоша.

Сегашното законодателство позволява замяната на старите ски съоръжения на Витоша с нови при определени условия и участниците в протеста повече от 4 години очакваха "Витоша ски” АД да направи това. Явно обаче плановете на фирмата включват много повече. Това става ясно от изготвения от нея план за застрояване с нови писти и съоръжения от Драгалевци и Симеоново през Алеко до Черни връх и Торфения резерват на Платото, въпреки че законът не позволява това в Природен парк Витоша. Дори и да се приемат исканите промени, няма да има време да стартира ски сезонът преди април 2012 г. , заявиха от коалицията "За да остане природа в България".

В момента скоростно се променя закон, който би позволил една поголовна сеч на българската гора", каза пред iNews.bg Борислав Сандов от организация "Коалиция за климата". "Регламентът се променя в угода на олигарсите и на хората, които направиха заменките в България, смята Сандов.

Екологичните организации се оплакаха, че не са взети предвид становищата им по време на общественото обсъждане в парламента.

От "Коалиция за климата" смятат, че правителството подменя вота на българските избиратели, които са го подкрепили именно, за да спре заменките и престъпността.

Природозащитниците ще проведат среща, на която да се потърсят решения, както във връзка със закона, така и в конкретния случай за Витоша. Срещата обаче не е с Нона Караджова, а с друг министър – Мирослав Найденов е поканил протестиращите в министерството на закрито обсъждане.

Андрей Ковачев от "Зелените" каза, че еколозите ще отидат на нея, но категорично ще отстояват позициите си за изтеглянето на закона. "Ще видим дали това правителство действително е готово да търси някакво решение", каза Ковачев.

"Протести ще има, докато законът не бъде изтеглен", зарече се Константин Иванов от WWF.

Ресорният министър Нона Караджова от самото начало е доказала, че няма компетентност, няма опита, въпреки че е работила в министерството, няма държавническото поведение, присъщо за един министър. Не може един министър на околна среда да говори за туризма – има си министър за туризма", добави още Сандов.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

таня 12.01.2012 | 11:20
Много е жалко, когато не е ясно какво точно се защитава. Бас ловя, че повечето от присъстващите не са погледнали проекта за Витоша, камоли да са присъствали на обществените обсъждания на проекта. Жалко е, че толкова много хора са се поддали на опитите за манипулиране на общественото мнение от група хора, свързани по между си, представящи се за еколози, създали политическа партия „Зелените“ и подкрепени от медиите на кръга „Капитал“.От години те преднамерено се опитват да заблудят софиянци, че подмяната на 9 стари лифта с нови, и трасирането на 6 писти ще доведе едва ли не до „екологична катастрофа“ на Витоша. Обективната истина е друга. Това е проект, чрез който ще се модернизира сега съществуващата, съгласно действащия План за управление на Витоша, ски зона „Алеко“. Самия проект е изготвен при стриктно спазване на действащото българско и европейско екологично законодателство. Цялото ново зониране на ски центъра е извършено с помощта на Пол Матюс, човекът, който създаде ски зоната за Олимпийските игри във Ванкувър “Blackcomb”, част от национален парк “Jaspar”. Всичко това ще се извърши, като се запази броят на съществуващите сега 9 лифта. Трасетата на пистите преминават през обезлесени терени, пострадали през последните години от природни бедствия и болести по горите, или се използват сега съществуващите снежни полета на Стената. Подмяната на стълбовете на лифтовете и влековете ще се извършва чрез използване на хеликоптери, за да се пази природата. Планът за управление на Витоша е отредил площ от 217,93 ха на съществуващата ски зона „Алеко“, а проектът на“Витоша ски” ще заеме само 152.5 ха. И т.н. Повече информация може да се намери на http://www.obichamvitosha.com/project.php. Май най-добре е да се запознаем със всички гледни точки преди да си оформяме мнението, а?!
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...