Депутатите от парламентарната комисия по околна среда и води подкрепиха единодушно на извънредното си заседание предложение, с което се забранява освобождаването на генно-модифицирани организми (ГМО) в околната среда, както и отглеждането им в границите на защитените територии и защитените зони от "Натура 2000", както и на отстояние 30 км от границите им, предаде БТА.
С последните промени в чл. 80 на Закона за генетично модифицираните ГМО се забранява абсолютно всичко, свързано с ГМО на територията на България. Това коментира заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева пред журналисти, след като парламентарната екокомисия подкрепи единодушно предложението на депутата Костадин Язов (ГЕРБ), с което чрез изменение в чл. 80 на Закона за ГМО, се забранява, както освобождаванато на ГМО в околната среда, така и отглеждането им за всякакви цели.
С член 80 се забранява освобождаването в околната среда, отглеждането и пускането на пазара, поясни Манева. Закон няма, той не работи, всичко е забранено, коментира заместник-министърът. По думите й с решението на комисията на практика не се прилага нито една от клаузите на закона, а се прилага само чл. 80 от него. Според Манева с тази промяна се обезмисля съществуването на мораториум, тъй като на практика законът играе тази роля.
Ако получим наказателна процедура за тоталната забрана, имаме готов закон, в който, ако се наложи, ще трябва да се направи само малка корекция в чл. 80, коменитра Манева, цитирана от Dariknews.bg.
Заместник-министърът изрази недоволство, че три месеца се разглеждат промените в закона и е загубено много време. В министерството има още пет закона, които чакат, добави Манева.
Докато депутатите от екокомисията разглеждаха текстовете от Закона за ГМО, депутатите в пленарната зала приеха на второ четене част от промените в Закона за ГМО. Според тях Министерският съвет трябва да приеме наредба за работа с ГМО в контролирани условия. Останалите промени ще бъдат гласувани другата седмица, съобщава БНТ.
Преди гласуването на част от промените в Закона за ГМО, по време на парламентарния контрол, екоминистърът Нона Караджова даде може би най-краткия отговор на депутатски въпрос досега.
Петър Курумбашев попита има ли разрешения за освобождаване на ГМО в околната среда, има ли регистрирани помещения за работа с ГМО вече в контролирани условия, и къде се намират те, ако ги има? На което министър Караджова отговори:
Нона Караджова заяви: "Уважаеми г-н председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми г-н Курумбашев, отговорът е - не!"
Минути преди гласуването на промените в спорния Закон възникна ново несъгласие между управляващи и опозиция.
Петър Курумбашев коментира: "В идиотското положение сме едновременно законът да се гледа в комисия на второ четене горе в зала "Запад" и в зала на второ четене тук. Законопроектите заедно с мотивите към водещата комисия, на която са били разпределени, се предоставят не по-късно от 24 часа преди началото на заседанието, на което ще бъдат разгледани".
В отговор парламентарният председател отбеляза, че докладът за второто гласуване е заведен още на 9-ти март и че няма пречка, ако екокомисията е формирала през това време различни от вече внесените с доклада становища, те да се вземат предвид в пленарната зала.
В крайна сметка гласуването на спорните промени в законопроекта беше отложено. В кулоарите - и сините, и червените се обявиха против отглеждането на ГМО у нас. Земеделският министър Мирослав Найденов също заяви, че хубавите български домати без ГМО са му приоритет.