Екоминистерството отчете близо 5 млн. лв. приходи от концесии 1

20.09.2016 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Екоминистерството отчете близо 5 млн. лв. приходи от концесии
Снимка: БГНЕС

Общо 4,74 млн. лв са приходите от всички концесии на Министерството на околната среда и водите за миналата година. Става дума за концесията от ски зоната с център Банско – в защитената територия в Национален парк "Пирин", както и още 15 концесионни договора за добив на минерална вода – изключителна държавна собственост.

Това показва докладът за 2015 г. на Комисията за текущ контрол по изпълнението на концесионните договори към министъра на околната среда и водите, приет от Министерски съвет във вторник.

Приходите от концесионния договор за "Ски зона с център Банско", е 279 767 лв. без ДДС, а постъпилият ДДС в държавния бюджет е 55 953 лв. Ски зоната над Банско е построена с концесия върху изключителната държавна собственост, каквато е Национален парк Пирин.

Въпреки дългогодишни спорове и неизплатени задължения от страна на концесионера "Юлен", за които еколозите напомнят през годините, държавата не разваля договора. Ресорните министерства и институции застъпват тезата, че не става дума за нарушения на договора (сключен преди 15 години) и законите, а за редица неясноти в него, например за площта на концесията и методологията за изчисляване на финансовите задълженията.

Последно през февруари 2016 г. премиерът Бойко Борисов обяви, че събира всички отговорни институции и засегнати страни в последен опит за общо решение по концесията на ски зоната и ако не се стигне до консенсус между тях, концесията "Юлен" ще бъде прекратена. Пред министрите си той заяви, че не може да приеме правителството му да бъде обвързвано с твърдения, че помага на някой олигарх.

От концесионни плащания за експлоатацията на минералните извори по сметка на МОСВ са постъпили 2 562 745 лв. Сумата, влязла в държавния бюджет от ДДС, е 732 685 лв. Концесионерите са платили неустойки в размер на 13 074 лв. и лихви за забава в размер на 983 лв.

Според Закона за водите 30 на сто от получените концесионни възнаграждения постъпва по сметка на общините, на чиято територия се намират съответните обекти. Така за 2015 г. местните власти са получили 1 098 258 лв.

Най-значителни са приходите на Столична община – 571 521 лв., следват община Девин с 285 509 лв., община Хисаря – 75 116 лв., община Балчик – 69 241 лв., община Сандански – 22 567 лв., община Берковица – 21 824 лв., Велинград – 9312 лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Detelina Deneva 20.09.2016 | 15:37
Много странно защо само при нас такъв огромен процент от земята е държавна и се сключват концесионни договори - в Европа е на 180 градуса...Наистина ми е странно...Иначе цифрите май са О.к.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...