Земетресението във Фукушима не налага спирането на ядрената енергетика и отказ на България от АЕЦ "Белене". Това заяви за "Хоризонт" и предаването "Неделя 150" вчера Богомил Манчев - председател на Българския атомен форум.
Според него Германия не може да бъде пример за развитието на сектора: „Попитайте икономическите анализатори на Германия колко пари трябва да вложат и колко са загубили от това политическо решение. Ние нямаме такива средства. Те са многократно повече от каквото и решение да вземем за построяването на Белене, удължаване на експлоатацията на V и VІ блок на АЕЦ „Козлодуй”, построяване на VІІ и VІІІ блок в АЕЦ Козлодуй”.
В допълнение експертът призова да вземе пример от Франция и Англия и да помислим защо тези две „високотехнологични държави, изключително водещи в европейската общност”, са подписали такъв колосален договор – Франция да изгради 20 000 мегавата мощности на английски острови. (Манчев визира подписания месец договор между френските компании EDF и Areva от една страна и британският производител на оборудване за производство на енергия, системи за придвижване на кораби и др. Rolls-Royce. Съгласно контракта, който е на стойност 791 млн. долара, френските производители трябва да нови реактори на площадката на АЕЦ „Хинкли Пойнт”- бел.ред.).
Припомняме ви, че в края на месец февруари стана ясно, че в руското предприятие "Ижорски заводи" е започнало сглобяването на корпуса на първия енергоблок на АЕЦ "Белене". Това е един от последните етапи на производството преди доставката на клиента, става ясно от информацията на руската компания. Съобщението идва на фона на слуховете, че България подготвя искане за ново отлагане на проекта, което трябва да стане факт до края на този месец.
За първите два реактора руската компания, която е част от Обединени машиностроителни заводи (ОМЗ), произвежда голямо количество части, сред които системите за аварийното охлаждане на активната зона на реактора, както и пасивна защита. Мощностите се изработват по силата на споразумение с "Атомстройекспорт", съгласно което първият корпус на реактора трябваше да бъде изграден и доставен през декември 2011 година, а вторият - през септември 2012 година.