Офшорните зони ще бъдат предмет на все по-голяма рестриктивна регулация от страна на финансовите и данъчните органи. Това заяви бившият посланик в Москва и енергиен експерт Илиян Василев пред Българско национално радио. Според него контролът в Европа ще бъде затегнат, като не се изключва документите от Панама да окажат позитивен ефект върху Китай и китайския модел заради присъствието на няколко членове на политбюро в разкритията.
„Със сигурност ще има затягане, защото в Европа също има такива удобни звена офшорни зони. Те не са само около Лихтенщайн, Швейцария, островите около Великобритания, но такива офшорни зони има в самата Холандия. По-важното е дали Европа ще се реши да проведе такива ограничителни режимни мерки върху притежанието на активи от холдингови структури в офшорни зони, които не разкриват крайния бенефициент, тоест крайния притежател. Това за България е задължително да се направи“, посочи Василев.
Според него разликата между американската данъчна служба, германската данъчна служба и нашите, включително руската, по отношение на разкриване на данъчни престъпления, е от небето до земята. По думите му всеки запознат с дейността на данъчната служба в САЩ и острата ѝ борба срещу данъчните райове, не е изненадан, че проблемът не е симетричен и няма толкова американски граждани в тези зони.
Той бе категоричен, че ефектът от разкритията за здрави общества ще бъде оздравителен, а за общества, които нямат такъв институционален инстинкт за борба с такива явления и смятат за нормално висши политици да крият пари и да ощетяват държавата с това, че не плащат данъци, ефектът няма да бъде голям.
„В България ние не страдаме от липса на информация за злоупотреби с власт, пред очите ни правят подобни разкрития и институциите мълчат. Не е никаква тайна, че в центъра на София, на Орлов мост, се организира протест на таксита, които са притежание на някакъв странен човек от Кипър. След това един голям бизнесмен, който сега изпадна във временна немилост, изведнъж започна да купува с неясни средства активи, които след това продаде и изведнъж те станаха законно притежание, тоест той започна да притежава законни средства. Друг пък бивш български президент, една абсолютно елементарна от гледна точка на хората, които разбират от финанси и счетоводство операция, стана голям притежател на хотели. Изобщо българската медийна действителност е изпълнена с подобни примери, но институциите не правят нищо“, каза Василев.