Автор: Ивайло Ачев ( ivailo.achev@3bay.bg )
Проектът за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз (ЕС) за периода 2014-2020 година е "компромисен". Това коментира пред iNews програмният директор на Агенция "Стратегма" Станка Делчева.
Според Делчева вариантът, който европейският комисар по селското стопанство и развитието на селските региони Дачиян Чолош оповести преди седмица, залага на по-справедливо отношение към всички аспекти на земеделието и животновъдството.
Основната новост с поглед именно към налагането на справедливост е въвеждането на таван от максимум от 300 хил. евро субсидия на един земеделски производител по първи стълб на ОСП (директни плащания за единица площ на земеделските производители). Целта на Комисията е да се спре прекомерното окрупняване и свиването на конкуренцията в селскостопанския сектор, да се осигури по-голяма помощ за дребните производители, както и да се обърне по-голямо внимание на втори стълб на ОСП - развитието на селските региони.
За България евентуалното въвеждане на таван на директните плащания ще засегне най-вече северната част на страната, където се намират най-големите бенефициенти по тези плащания. Там работят най-крупните земеделски стопани у нас.
При досегашното разпределение на средствата по първи и втори стълб грубо 85% от целия бюджет за ОСП отиваха за първи стълб.
Другият нов и важен аспект от предложенията на ЕК е повишеното внимание върху екологията и отделянето на повече средства в тази насока. Тук е важно да се намери баланс с икономическото развитие на селското стопанство, смята Делчева. Тя даде пример и от информационната кампания „ОСП за младите" от миналата година, когато целта на инициативата са били учениците в горен клас от профилираните в селско стопанство гимназии у нас. На въпрос какво знаят за „Натура 2000", повечето ученици са отговорили, че програмата пречи на икономическото развитие на земеделските производители, тъй като им налага ограничения. "Дебатът по темата с екологията е отворен и тепърва ще стане ясно дали предложението на ЕК в тази област ще даде необходимия резултат", уточнява Делчева.
Отделно, с новото си предложение ЕК иска ОСП да допринася и за други политики на Европейския съюз - например подпомагането на развитието на по-бедните региони на ЕС.
Акцент има и към иновациите - ЕК признава, че досега резултатът от внедряването на иновативни технологии в селското стопанство не е задоволителен, казва Тихомира Трифонова, експерт от "Стратегма". Затова и Комисията иска да се стимулира развитието на селското стопанство от тази гледна точка.