От измами с ДДС хазната губи над 2 млрд. лв. годишно, а като се прибавят и несъбраните приходи от акцизи, щетата за бюджета достига 4 милиарда. Това заяви вчера шефът на Института по икономически изследвания на БАН проф. Митко Димитров по време на форум в София.
Според Българската стопанска камара несъбраните данъци в периода от 2008 до 2012 г. са за над 12,4 млрд. лв. На събитието председателят на камарата Божидар Данев подчерта, че ръстът на сивата икономика е свързан преди всичко с неразумна данъчно-осигурителна политика и невъзможност на данъчните да се справят със събираемостта на приходите, пише труд.
На форума присъства и финансовият зам.-министър Людмила Петкова, която представи нова стратегия, която финансовото министерство разработва срещу данъчните измами. В нея ще се набележат мерки за пресичане на незаконните практики, като тя ще обхване и републиканските, и местните данъци.
Петкова даде пример защо се включват и местните налози. “ Поискахме от столичния КАТ и от общината данни за автомобилите. 40% от регистрираните в КАТ коли не бяха с платени данъци. Има и много недекларирани сгради пред общината”, каза тя, цитирана от „Труд“.
От думите на Петкова стана ясно, че през тази година се подготвят и два нови закона - за акцизите и за местните данъци и такси. Анализ на министерството показал, че и в двата нормативни акта няма способи за превенция и борба с измамите. Две работни групи вече са започнали работа по законите.
Какво точно ще се промени в тях ще стане ясно през втората половина на годината, коментираха вчера пред медията от финансовото министерство. Една от идеите например била КАТ и общините да обменят информация за регистрираните автомобили.
От БСК пък настояха да се въведе обратно начисляване на ДДС и за захарта. В момента такъв режим действа за зърнени и технически култури. Преди дни за същата мярка се обяви и икономическият министър Драгомир Стойнев.