В ситуацията с „Южен поток“ България трябва да запази самообладание и да изчака. Това заяви енергийният експерт проф. Атанас Тасев относно изказването на руския президент Владимир Путин, че Русия се отказва от реализацията на "Южен поток". Според него не трябва да се прибързва с погребването на газопровода. По думите му с това изказване Русия се стреми да запази своето достойнство.
„Реално Русия е готова да се присъедини към Третия енергиен пакет по една много проста причина – до входа на тръбата не може да се стигне без тяхно разрешение и без строителство на допълнителен капацитет на съществуващите газопроводи на територията на Русия. Тези изказвания са някаква игра да се запази достойнството. Реално ние от първия ден сме подписали и изпълняваме изискванията на Третия енергиен пакет. Това, което се случва, е част от голямата геополитическа игра“, каза още Атанас Тасев.
Според него към този момент не е необходимо България да предприема каквито и да било действия, информира агенция „Фокус“.
„За мен все още проектът „Южен поток“ не е затворен, докато не видим становището на Русия“, заяви икономическият министър Божидар Лукарски.
По думите му все още няма постъпило становище от руската страна, трябва да се изчака официалната позиция и тогава ще се коментира.
Лукарски твърди, че служебният икономически министър Васил Щонов през август тази година е писал писмо до руската страна и в него е изразил позиция, че газопроводът не отговаря на европейски изисквания, а не че ЕС няма интереси в него, както твърдели различни източници.
По думите на бившия енергиен министър Румен Овчаров загубите от спирането на проекта ще са доста над 400 млн. долара.
„Никой от тези, които работиха по проекта, не каза каква се предвижда да бъде тази транзитна такса и се въртяха доста голяма смесица от числа, че 22 години няма да получаваме нищо. Загубите за България са очевидни. Не само финансови, но и чисто стратегически и геополитически. Много пъти съм казвал, че за страна на България осигуряването на енергийната независимост е чрез взаимна зависимост“, каза Овчаров.
По думите му количествата сега ще минат през Турция.
„Ние ставаме територия, която няма да транзитира за други, но няма да транзитира и това, което транзитираше досега“, добави той пред Нова телевизия.
Според друг бивш министър на енергетиката Трайчо Трайков със спирането на „Южен поток“ Путин се опитва да излезе от западната изолация.
От своя страна Владимир Каролев, съветник на министъра на икономиката Божидар Лукарски, заяви, че първата работа на България сега е да разбере дали наистина „Южен поток“ е спрян.
„Ако решението е окончателно, то служителите от "Южен поток - България", трябва да бъдат изпратени в неплатен отпуск. Освен това ресорният министър на енергетиката Теменужка Петрова трябва да се поинтересува какви пропуснати ползи ще понесе страната ни.
Доколкото знам са похарчени 50 милиона лева, от които половината са от нас, половината са от руснаците“, коментира още Каролев.
По думите на депутата от БСП-Лява България Жельо Бойчев е нормално една страна да има алтернативни варианти при подобни проекти като „Южен поток“.
„Най-вероятно транзитният газ към Турция и Гърция ще ни заобикаля и нищо чудно да получаваме газ от Турция“, каза народният представител.
Вицепремиерът Меглена Кунева заяви, че все още няма официална позиция на Русия по въпроса за спирането на проекта. Затова и нямало какво да се коментира и от българска страна. Кунева повтори, че България е за това да има икономически изгоден проект и спазване на европейското законодателство.