Експерти: Интернетът на нещата ще бъде нещо огромно

17.02.2014 | 20:00
по статията работи: Георги Георгиев
Оборотите там ще надвишават тези на приходите от смартфони, таблети и персонални компютри, взети заедно
Експерти: Интернетът на нещата ще бъде нещо огромно

В бъдеще приходите от т.нар. „Интернет на нещата“ ( Internet of things - IoT) ще бъдат наистина потресаващи, твърдят от „Бизнес инсайдър“.

Анализ на изданието твърди, че броят на устройствата, които ще бъдат включени в бъдещата IoT мрежа – от автомати за паркиране до печки и термостати, ще бъде наистина огромен – от 1,9 млрд, днес до 9 млрд. бройки през 2018 г.

Това би означавало, че само след 4 години в интернет броят на вързаните към мрежата вещи ще достигне този на смартфоните, таблетите и персоналните компютри, взети заедно. Това ще доведе до създаването на бизнес за трилиони долари, смятат анализаторите.

В областта на потребителската електроника много продукти вече са преминали към интернета на нещата от кухненски домашни потреби, през уреди за осветление и отопление до системи за мониторинг на движението на колите, създадени от застрахователните компании.

В следващите редове ви представяме кои ще бъдат най-актуалните приложения за IoT, насочени към бизнеса и държавата.

- Свързано рекламиране и маркетинг. От Cisco вярват, че тази категория (мислете си за билбордове, свързани към интернет) ще бъде една от водещите три IoT категории, заедно със умните фабрики и телекомуникационната система за поддръжка.

- Системи за интелигентно управление на трафика. Анализаторите от Machina предвиждат че до 2020 г. този сектор ще генерира 100 млрд. долара за приложения, като такива за взимане на пътни такси и глоби. Тук само системите за паркиране ще генерират близо 30 млрд, долара.

- Системи за управление на отпадъците. В Синсинати, обемът на изхвърлените отпадъци спаднал със 17%, а този на рециклираните се повишил с 49% благодарение на IoT технология, която следи и санкционира хората, изхвърлящи отпадъци над допустимите норми.

- Умни системи за електричество, които се настройват така, че да поемат пиковете в натоварването на мрежата. С подобни системи електрическите компаниите по света ще пестят между 200 и 500 млрд. долара годишно до 2025, сочи анализ на McKinsey Global Institute.

- Умни водопреносни системи. Монтирайки системи от сензори по помпите и другата си водна инфраструктура, градовете Доха, Сао Пауло и Пекин са успели да намалят загубите от течове между 40 до 50%.

- Индустриално използване, включващо контролирани по интернет фабрики за сглобяване, свързани фабрики, складове и др.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...