Експерти искат "Бърза помощ" за делфините

27.08.2009 | 14:28
по статията работи:
От началото на годината в РИОСВ са постъпили 16 сигнала за убити делфини
Експерти искат "Бърза помощ" за делфините

При 70-80% от случаите с изхвърлени на брега мъртви делфини причината е оплитане в рибарски мрежи. Най-често това са мрежите за калкан, които са хрилни с големина на окото 18-20 см. Тези, които са под 10 см, не са опасни, обясни за в. "Черно море" Константин Михайлов от Института по рибни ресурси във Варна. Михайлов е и член на Международния научен комитет на организацията за опазване на делфините със седалище Монако. По думите му в повечето случаи е трудно да се установи причината за смъртта на бозайниците, дори и да са много запазени. За да бъдат изследвани, необходимо е да са в определен стадий на разлагане. Михайлов уточни, че има и случаи на вирусни инфекции, най-често морбили. Аутопсиите на делфините се правят от Ветеринарно-медицинската служба във Варна. Сред по-редките причини за смъртта на делфините са болести, срещани и при хората, като инфаркт, бронхопневмония. Смята се, че в по-напреднала възраст някои делфини губят ориентация и търсят човешка помощ. Това обаче все още не е доказано.

Проблемът обаче не е решен, каза още Михайлов. Според него е необходимо да се създаде курс за специалисти именно в тази област и в момента това се обмисля.

Константин Михайлов разказа, че преди време е имало случай с много стар делфин, излязъл на плажа в курорта "Албена". "Изхвърлихме го навътре, но той се върна при нас и не можахме да го спасим", спомня си той.

Държавата стои настрани от този проблем. Добре е да се създаде спасителен център за делфини, който липсва у нас, смята специалистът. Най-развити в това отношние са САЩ, Англия, Ирландия, Испания. Сега се работи по проект за създаване на национална мрежа за изхвърляне на живи и мъртви делфини. В него са предвидени мерки за понижаване на вредните риболовни действия. Преди 12 г. е имало създадена подобна мрежа, но тя не била поддържана.

От Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) казаха за, че от началото на годината постъпилите при тях сигнали са 16. Припомняме ви, че през миналата седмица инспектори от РИОСВ в Бургас алармираха за бум на убити делфини по Южното Черноморие. Само за един ден са постъпили 4 сигнала за открити мъртви бозайници. Единият е намерен на северния плаж в Бургас в неохраняема зона, на 50 метра преди солниците. 2 делфина са открити в Крайморие и 1 на северния плаж в Приморско. В повечето от случаите специалисти от инспекцията не са констатирали външни наранявания, но причините за смъртта на делфините не били установени.

Според Закона за биоразнообразието глобата за умишлено обезпокояване, нараняване на делфини за физически лица е от 100 до 5000 лв., а за еднолични търговци и юридически лица от 500 до 10 000 лв., уточни Фиген Фередова от "Екологичен информационен център и връзки с обществеността" на РИОСВ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...