Експортът на петрол от САЩ "изяжда" пазарния дял на Русия и Саудитска Арабия

29.05.2018 | 18:20
по статията работи: econ.bg
Очаква се през юни САЩ за изнасят 2,3 милиона барела петрол дневно, като 1,3 милиона от тях ще бъдат за Азия
Експортът на петрол от САЩ "изяжда" пазарния дял на Русия и Саудитска Арабия
Снимка: под лиценза на creative commons

Рекордните обеми петрол, които изнасят САЩ, ще се насочат към Азия през следващите няколко месеца и ще отнемат още от пазарния дял на Русия и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), информира Ройтерс.

Очаква се през юни САЩ за изнасят 2,3 милиона барела петрол дневно, като 1,3 милиона от тях ще бъдат за Азия, коментира високопоставен ръководител в голяма американска компания износител на петрол.

По данни на американската агенция за енергийна информация (EIA) петролният износ на САЩ е достигнал 2,6 милиона барела дневно преди две седмици.

Добивът на американски петрол достигна исторически максимум, което доведе до понижение на цената му с над 9 долара за барел под цената на фючърсите на Брента вчера. Това е най-голямата разлика от над три години. Тази разлика в цената на основните видове петрол е шанс за азиатските рафинерии да намалят вноса на лек суров петрол от Близкия изток и Русия, след като Брентът и петролът от Залива достигнаха доста доста високи цени, посочиха търговци в Азия.

Китай - начело със Синопек (Sinopec), водещата рафинираща компания в региона - е най-големият вносител на американски петрол в Азия. След като намали вноса от Саудитска Арабия, компанията е купила рекордните 16 милиона барела американски петрол, казаха двама източници, запознати с въпроса.

Индия и Южна Корея са следващите най-големи купувачи в Азия, като всеки ще получи 6 до 7 милиона барела през юни, уточниха източници, следящи американските продажби на петрол за Азия.

Тайванската държавна рафинерия Си Пи Си (CPC Corp.) също е поръчала 7 милиона барела, които ще бъдат доставени през юни и юли.

Американският износ за Тайланд ще нарасне с най-малко 2 милиона барела.

Макар Азия и Европа да имат желание да купуват повече американски петрол, рекордните обеми пренатоварват инфраструктурата за износ в САЩ, което ограничава възможността да се изпомпва и доставя повече петрол.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...