57.8% от българите са за коалиционен кабинет, а едва 13.8% предпочитат еднопартийно правителство, сочат последните данни на MBMD от национално представително проучване. 13% биха подкрепили дясна коалиция, а 17.1% - лява. Не е толкова важно ляво или дясно, а по-важни са личностите, отговарят 34.2%. За дясно правителство биха гласували 19%, също такъв дял биха подкрепили центристки кабинет, показва още проучването. За ляв кабинет са 24.8%.
В момента тече интензивен процес на промяна, хората имат нагласата да подкрепят коалиционно управление. Те вярват, че една коалиция е перспективният модел за България, затова всяка партия, която се представя самостоятелно, няма големи шансове в политиката, коментира директорът на агенцията Мира Янова. Според нея конфигурацията център - дясно има потенциал да обедини широк кръг избиратели - до 38%, докато левицата запазва своите симпатизанти и би събрала 24% подкрепа. БСП обаче има проблем да стъпи на електоралната периферия и остава в границите на твърдите си симпатизанти, обясни Янова. По думите й на този етап партията не е в състояние да спечели пълно мнозинство в следващия парламент. Президентът Георги Първанов продължава да символизира БСП и да носи дивиденти на партията спрямо еклекторалната периферия.
В същото време се отчита възход и при десницата, което се дължи на натрупващото се в обществото очакване за предстоящо обединение. СДС заедно с гласовете на ССД и други десни партии без ДСБ достига 15%. Данните показват потенциал за разширение и в тази част на спектъра, тъй като за дясно правителство биха гласували 19%. Електоралният ресурс на НДСВ е 13%, което е 2% ръст в сравнение със септември. За СДС биха гласували 11.2%, за ДПС - 5%, за ССД - 3.2%. Според данните за ДСБ биха гласували 1.8%.
Прогноза
ПАРТИЯ на бизнеса трудно ще успее. Трябва да е ясно кой ще бъде лицето - нашите избиратели са силно недоверчиви към бизнеса като цяло, твърдят от MBMD. Той все още не се е оттърсил от имиджа си на
"лошите хора, които взеха парите на добрите"./в-к ПАРИ