Ердоган е на ръба на победа в референдума, опозицията ще оспорва вота

17.04.2017 | 08:55
по статията работи: econ.bg
Опозицията подложи на съмнение честността на провеждане на гласуването, обеща да обжалва резултатите в десетки секции и настоява, че резултатът не е окончателен, докато не се произнесе съдът
Ердоган е на ръба на победа в референдума, опозицията ще оспорва вота
Снимка: БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е основен инициатор и поддръжник на мащабни промени в структурата на властта в страната, изглежда печели референдума в неделя, макар и с малка преднина.

Опозицията подложи на съмнение честността на провеждане на гласуването, обеща да обжалва резултатите в десетки секции и настоява, че резултатът не е окончателен, докато не се произнесе съдът. Подобен развой на събитията е донякъде разочароващ за властта. Нейни представители говореха, че очакват почти две трети от гласувалите да застанат зад нея.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието и подкрепящата я малка опозиционна Партия на националистическото действие имат преднина от около 2.5 пункта при отворени за броене 100% от урните, съобщи Анадолската агенция. Има известно разминаване във времето между началото на броенето и реалното докладване на неофициални резултати, поради което държавната информационна агенция е критикувана, че опитва да влияе на изхода.

При така обявени данни от агенцията след отваряне на 99.99% от урните резултатът е 51.20% "за" срещу 48.80% "против" промените в Конституцията. В абсолютни измерения разликата между двата блока е около 1.3 милиона гласа при общо почти 50 милиона гласували.

Ердоган вече поздрави с победата премиера Бинали Йълдъръм и Девлет Бахечели, лидер на Партията на националистическото действие. В телевизионно обръщение Йълдъръм каза, че правителството започва да се подготвя да редовните избори през 2019г. Съгласно предложенине промени те трябва да са първите, които ще се проведат едновременно за парламент и президент.

Йълдъръм изглежда влиза историята като последният премиер на Турската република, защото според 18-те нови поправки в Конституцията министрите вече ще се предлагат и назначават от президента. Освен това би трябвало да има и вицепрезиднт(и) с неизяснена докрай функция в управлението.

При отсъствие към момента на реален конкурент на Ердоган, той сигурно ще спечели този вот и ще има право на два последователни 5-годишни мандата. Една от поправките, обаче, оставя за него теоретична възможност и за поне още една петилетка на власт, ако по време на втория му мандат се свикат извънредни президентски избори.

Двете основни партии от лагера против промените - кемалистката Народнорепубликанска партия (СНР) и прокюрдката Народната демократическа партия (HDP) - обявиха, че ще обжалват резултатите на много места и метода за провеждане на референдума като цяло.

Според Ердал Аксюнгер, зам.-председател на СНР, "от сутринта цари хаос, ЦИК прие за валидни бюлетини без печат за валидност - точно обратното на решението им относно бюлетините от чужбина, а освен това има и два празлични печата за валидност". По думите му в секции в Източна и Югоизточна Турция са били остранени наблюдатели от лагера "против" и "множество други нарушения и манипулации".

Прокюрдката Народната демократическа партия (HDP) каза, че "резултатите показват, че очевидно не е постигнато съгласие в обществото, лидерите ни са в затвора, референдумът се провежда в състояние на извънредно положение, а други репресивни мерки хвърлят сянка над легитимността му". Имаме данни, че 3-4% от гласовете са манипулирани в полза на Ердоган, допълват от партията.

Но Германия изглежда побърза да приеме резултата, като външният министър Зигмар Габриел заяви, че е добре, че референдумът е минал и призова хората да се успокоят. "Изглежда резултатът е оспорват, както и очаквахме. Но турският народ накрая гласува и съветваме да се запази спокойствие и да се продължи с разум напред."

Петер Алтмайер, началник на кабинета на канцлера Ангела Меркел, бе по-сдържан и предпочита да се изчакат официалните резултати. Запитан дали гласуването е било проведено в свободна и демократична обстановка, той оттовори, че правителството ще обсъди вота след крайните резултати и данните на наблюдателите дали вотът е бил честен.

Аксел Шефер, високопоставен член на социалдемократите в Германия, каза, че понякога мнозинствата, постигнати в демократични избори. "Гласуването за Брекзит тласна Великобритания в периферията, след избирането на Доналд Тръмп той поведе САЩ по пътя на авантюри, референдумът на Ердоган води Турция към абсолютизъм и през 1933г. парламентарните избори поведоха Германия към бездна."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...