Общо 756 многофамилни жилищни сгради от 102 общини в цялата страна са одобрени за саниране. За повишаване на енергийната им ефективност ще бъдат инвестирани 1.128 млрд. лева. Средствата са по Плана за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз и са за Етап I на програмата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд". Пълният списък на одобрените сгради може да се види тук. Неговото публикуване бе отлагано няколко пъти като последно се очакваше това да стане през ноември.
За финансиране кандидатстваха 3068 жилищни сгради като проектите бяха на обща стойност 3.97 млрд. лева - близо 4 пъти повече от разполагаемия бюджет, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Право да кандидатстват по Етап I имаха всички собственици на многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и са проектирани преди 26 април 1999 г.
През януари 2024 г. МРРБ ще започне подписването на договорите с общините за предоставяне на средствата на одобрените за финансиране сгради по Етап I. От своя страна местните власти ще сключат договори с одобрените блокове.
Санирането може да започне още през строителния сезон на 2024 г., а крайният срок е средата на 2026 г. Строително-монтажните работи трябва да се извършват при спазване на предвидените графици, защото срокът за изпълнение на дейности с финансиране по линия на Плана за възстановяване и устойчивост е средата на 2026 г. Какво точно ще се обновява с безвъзмездните средства, вижте тук.
Отхвърлени като неотговарящи на изискванията на програмата са 119 проектни предложения, а 15 са оттеглени, съобщават от МРРБ.
По общини най-много проекти са одобрени в София - 69 сгради, втори е Пловдив с 32, Варна с 31, Бургас - 29.
В МРРБ е съставен резервен списък с 2178 сгради, които са дали свои проектни предложения и са получили резултат, по-висок от 115 т., но са в общини, които са достигнали определените им лимити на безвъзмездна финансова помощ. Тези блокове може да участват в Етап II на програмата, в който безвъзмездното финансиране поема 80% от стойността на проекта, а собствениците трябва да доплатят останалите 20%. Резервният списък може да се види тук.
Собствениците на блоковете, включени в резервния списък, могат да кандидатстват за финансиране от Етап II на тази програма за енергийна ефективност. За него е предвиден бюджет в размер на 282.47 млн. лева. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ, а собствениците на жилища ще доплатят 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.
Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие и тук са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на ЗУЕС и проектирани преди 26 април 1999 г. Крайният срок за кандидатстване за Етап II е 16 януари 2024 г. "В случай на липса на достатъчен интерес и подадени проекти на по-малка стойност от предвидения бюджет се предвижда срокът да бъде удължен до края на следващия месец февруари", обясняват от МРРБ.
Целта на мерките, които ще се изпълнят в двата етапа на процедурата, е енергийните характеристики на санираните жилищни сгради да бъдат подобрени, като се постигне 30% спестяване на енергия, поясняват от МРРБ.