Не се предвижда увеличение на необлагаемата стойност на ваучерите за храна от 200 лева месечно на наето лице, въпреки че размерът им е бил определен в началото на 2022 г. и оттогава не е променян.
Това стана ясно от думите на финансовия министър Людмила Петкова в отговор на питане на депутата от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” – Венеция Ангова в рамките на парламентарния контрол.
Министър Петкова обясни, че това е данъчно облекчение за работодателите, за което не се дължат данъци и осигуровки, което означава, че при увеличаване на необлагаемата стойност на ваучерите, ще трябва да се търсят начини тези разходи да бъдат компенсирани с други приходи, с цел да се запази бюджетната стабилност. Към момента обаче подобно търсене на компенсиране не се предвижда.
Финансовият министър припомни, че ваучерите за храна се предоставят по Закона за корпоративното подоходно облагане.
За 2024 г. е предвидено те да се използват не само за храна, но и за битови нужди – като заплащане на топлинна и електрическа енергия, на природен газ и вода, както и за туристически услуги, и дейности, осъществявани от културни организаци.
Квотата се определя със Закона за държавния бюджет и тази година тя е в размер на 1.6 млрд лева, като е разпределена на 100 квоти по 16 млн. всяка. Към момента се предоставени 49 квоти за 784 млн. лева, като до края на годината остават да бъдат предоставени още 51 квоти за 816 млн. лева.
Министър Петкова обяви и че всяка година в Закона за държавния бюджет се предвижда по-голяма сума – през 2023 г. тя е била 1.3 млрд. лева, а сега е 1.6 млрд. лева.