Част от второто нареждане на президента Доналд Тръмп да не се допускат временно в страната граждани на 6 предимно мюсюлмански държави, влиза днес в сила, след като Върховният съд на САЩ позволи прилагането им.
Решението на съдиите, обаче, е такова, че остави място за тълкуване какво точно се има предвид. Вероятно това е причината часове преди началато на новия граничен режим съответните институции във Вашингтон да не са инструктирали служителите си как да действат.
В понеделник Върховният съд във Вашингтон постанови, че забраната няма да действа за граждани на съответните държави, които имат bona fide връзки с човек или юридическо лице в САЩ. Bona fide се превежда като "реални" или "добронамерени" отношения, но това е толкова широко понятие, че изисква конкетизация. Такава може да се появи, когато върховните съдии разгледат изцяло президентската заповед и обявят подролното си решение, но това ще стане чак наесен.
Обикновено, поянието bona fide важи за най-близките роднини, както и за хора с договори с компании, университети, организации или документално оформени причини да получат виза за пътуване до САЩ. Засега е известно, че няма да бъдат спирани хора с вече издадени визи или със зелени карти за постоянно пребиваване и работа в САЩ, но не е ясно дали това ще важи за бизнес пътувания или за участия в международни конференции, например.
Служителите от консулските служби се нуждаят от официални правни инструкции, а населението - от ясна и разбираема информация за новия режим спрямо Иран, Либия, Сирия, Сомалия, Судан и Йемен. Във вторник Държавният департамент каза, че очакват напътствия от Министерството на правосъдието. Джон Кели, който ръководи Министерството за вътрешна сигурност, заяви в сряда, че е инструктирал сужителите си внимателно да прилагат заповедта на президента Тръмп.