Регламент за ограничаване на продажбите на къси позиции* и търговията на суапове за кредитно неизпълнение (CDS)** прие Европейският парламент (ЕП), съобщи пресцентърът на институцията.
Забраната върху търговията с непокрити суапове (закупуване на застрахователни договори без притежание на необходимите облигации) трябва да постигне по-голяма прозрачност на пазара. Например закупуването на гръцки суапове за кредитно неизпълнение ще бъде възможно сега само при положение, че купувачът вече притежава гръцки държавни облигации или акции в сектор, който е силно зависим от движението на тези облигации. Като пример се дават гръцките банки, които в случая с гръцките задължения безспорно ще пострадат значително.
Изключение може да се направи само в случай, че компетентен национален орган отмени забраната за срок от 12 месеца, ако счита, че пазарът на страната на държавни дългови инструменти не функционира добре, с възможност за подновяване за още 6 месеца. В рамките на едно денонощие Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) ще публикува становище относно необходимостта да се преустанови или не забраната.
По отношение на търговията с къси продажби регламентът на ЕП изисква търговецът да има "разумно очакване", че може да наеме акции от идентифицираната страна. ЕОЦКП обаче ще определи мерките, по които да се прецени какво може да се счита за "разумно очакване".
Евродепутатите успяха също да запазят правомощията на надзорния орган на финансовите пазари на ЕС - ЕОЦКП, особено по отношение на ограничаването на късите продажби. Той ще играе ролята на своеобразен арбитър на националните органи, които искат да въведат мерки по отношение на извънредни ситуации, и ще може също така да изисква други органи да въвеждат извънредни мерки за справяне с трудни ситуации.
През следващите няколко седмици новият регламент трябва да бъде одобрен от Съвета на министрите и най-вероятно ще влезе в сила през ноември 2012 година.
*Търговията на къси позиции представлява практика на продажба на активи от една страна на друга, които продавачът заема от трета страна (обикновено брокер), като намерението на продаващата страна е в бъдещо време да купи идентични с продадените активи и да върне "заема" си на заемодателя. Целта е да се продаде на висока цена и след това да се върне заема на по-ниска цена. Продажбата на къси позиции може да се прави само ако има възходящ тренд в стойността на активите, които са обект на транзакцията.
**Финансов инструмент за застраховане срещу неизплащане на задължения.