Задълженията на общинските болници са 100 млн. лв., министерството изготвя индивидуални оздравителни мерки

12.12.2017 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Задълженията на общинските болници са 100 млн. лв., министерството изготвя индивидуални оздравителни мерки
Снимка: БГНЕС

Здравното министерство прави анализ на състоянието на всяка общинска болница поотделно и ще предложи мерки за оздравяването им. Анализът ще отнеме поне още 10 дни, тъй като болниците са много и се оценява всеки аспект във всеки един регион.

Това каза пред журналисти в Министерския съвет зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, цитиран от Агенция "Фокус".

"Има проблем с болниците в Белоградчик, Димитровград, Омуртаг и др. Приходите, които те получават по линия на здравното осигуряване, отиват основно за заплати на хората, които се трудят в тези болници", коментира Пенков и поясни, че задълженията им възлизат на около 100 млн. лв., основно към доставчиците на лекарства и консумативи.

На въпроса дали лечебните заведения може да спрат да работят, ако фирмите, които ги снабдяват с лекарства, престанат да го правят заради задълженията, Пенков отговори: "Не виждам заплаха до такава степен, защото фирмите знаят, че ако спрат да зареждат болниците, трябва да спрат дейността си, тъй като няма на кого да дават лекарства. Хубаво е да се влее малко здрав разум в главите на този тип търговци – че ако унищожиш болниците, няма кой да ти купува лекарствата, не навсякъде се вижда такъв здрав разум."

По думите на зам.-министъра в помощ на болниците с лоши финансови резултати здравното министерство плаща допълнително около 22 млн. лв. на година за дейностите, които не се покриват от касата.

"Събираме данни за обществените лечебни заведения, за да предложим наше виждане какво би могло да се случи, така че да се оздравят – включително преструктуриране, оптимизация, вземане на всякакъв тип различни мерки, с които може да се подобри дейността и да се намалят разходите. Това предстои – специфично всяка болница една по една ще бъде разгледана. Има много специфики в регионите, има блестящи болници, като тази в Казанлък например, и трябва индивидуално решение. Не може да сложим един калъп и да кажем: оправяте се всички по него", коментира още Бойко Пенков за подготвяните оздравителни планове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...