С 85 гласа "за", 10 "против" и 7 "въздържал се" депутатите приеха на първо четене Закона за развитие на академичния състав след близо едночасова дискусия по темата, предаде БГНЕС.
Депутатът от "Коалиция за България" Янаки Стоилов обясни отрицателния вот с думите, че този закон ще се отрази на спада на качеството на научните продукти.
По време на дебатите в парламентарна зала депутатът от ДПС Алиосман Имамов заяви, че най-голямото предимство на предлагания законопроект са децентрализацията, опростяването и скъсяването на процедурите за академично израстване. Според него средната възраст от 65 години на професорите в момента няма да се преодолее с този закон. Сред недостатъците на закона според депутата са неясна съдбата на заварените случаи и фактът, че текстовете на този закон може да предизвикат масови уволнения утре. Не ви препоръчвам с насилие да приемете този законопроект, каза още той.
Депутатът от "Коалиция за България" Валентина Богданова заяви, че е опасно да се дават еднакви правомощия на висши училища с различен научен потенциал, с различни критерии за качество. Нейният колега Ивелин Николов обясни, че не е предвидено в закона какво ще се случи с асистентите, които в момента практикуват, но нямат докторска степен. Само в Софийския университет има 460 такива асистенти, каза той, подчертавайки, че този законопроект удря най-младата част от академичния състав. Николов обяви, че парламентарната група на КБ няма да подкрепи законопроекта.
Народният представител от "Синята коалиция" Лъчезар Тошев заяви, че парламентарната му група ще подкрепи законопроекта.