Законът за кредитите не направи по-прозрачни банковите лихви

31.08.2010 | 08:56
по статията работи:
От днес финансовите дружества са лъжни да публикуват на интернет страниците си методиката за изчисляване на лихвите
Законът за кредитите не направи по-прозрачни банковите лихви

Клиентите на банките ще продължават да не разбират защо се вдигат лихвите по кредитите им, въпреки че от днес влизат в сила измененията на Закона за потребителския кредит, с които трезорите бяха задължени да направят образуването на лихвите по-прозрачно, пише в днешния си брой вестник "Сега".

От 31 днес трезорите, фирмите за бързи пари, лизинговите къщи и други подобни компании са длъжни да публикуват на интернет страниците си методиката за изчисляване на лихвите, пише в закона. Става дума не само за потребителски, но и за ипотечни заеми. Законът предвижда още, че след сключването на договора с клиента методиката не може да се променя едностранно от банката или фирмата. Освен това институциите ще трябва да извадят черно на бяло в интернет не само актуалните лихви, но и стойностите им в миналото.

Няколко трезора обнародваха методиките си още вчера. Проверка на "Сега" показа, че въпреки това образуването на лихвите по кредитите не става по-ясно и по-коректно. Проблемът е, че банките у нас определят лихвите на базата на изчисляван от тях "банков (базов) лихвен процент" (БЛП) плюс фиксирана надбавка, а не съобразно пазарен индекс, определян от трета независима страна. Още при приемането на текстовете в закона потребителски организации и други експерти твърдяха, че заради това законовата промяна е безпредметна, но въпреки това депутатите я одобриха.

В УниКредит Булбанк например лихвата е равна на БЛП плюс твърда надбавка, пише в методиката. Тя е под формата на текст с разяснения и няма формула. БЛП от своя страна се образува от пазарен индекс, например SOFIBOR, EURIBOR и др., плюс премия, но изчислявана от управата на трезора, т.е. може да се изменя от страна на банката, както пожелае. Има само ограничение, че вдигането на премията може да е с максимум 2% при всяка актуализация. Другото ограничение е, че лихвата на конкретния клиент може да се променя само ако премията и пазарният индекс, взети заедно, се изменят с над 0.25% спрямо действащата лихва.

В методиките на останалите банки няма и такива ограничения. Първа инвестиционна банка например публикува сложна формула за изчисляването на БЛП. В него влизат най-различни разходи, които прави банката - например за привлечения ресурс, за валутен, бизнес и остатъчен риск. Но в методиката пише, че банката може да измени лихвата за определени продукти и клиенти в зависимост от конкуренцията на пазара.

По-важното е, че ПИБ смята да определя нов БЛП всеки месец. Това означава, че е възможно лихвите по сключените договори, съответно погасителните планове и месечните вноски на хората, да се менят на всеки 30 дни. От банката уточниха пред "Сега", че това е само теоретична възможност, защото трезорът е предвидил стъпки, при които ще се изменя лихвата на клиента. Тя ще се качи, ако БЛП се повиши с определен процент, който в някои банки е например 0.25%.

От методиката на Алианц банк се вижда, че в лихвите по кредитите влизат куп разходи, включително тези за издръжка на персонала като заплати, осигуровки и други. Трезорът също изчислява нов БЛП всеки месец, но не е ясно дали това значи автоматична промяна на месечните погасителни вноски на клиентите.

Много от трезорите съобщиха вчера, че ще пуснат методиките на сайтовете си до края на работния ден или днес, когато е последният срок.

Контрол

 

От Комисията за защита на потребителите вчера не бяха открити за коментар дали са създали организация да проследят спазването на новите клаузи в закона. Глобата за банки, лизингови къщи, фирми за бързи пари и др. кредитори, които не обявят методиката си, е между 3000 и 8000 лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...