До 1 декември ще се преструктурират митниците, митническите бюра и митническите пунктове
Част от митниците, митническите бюра и митническите пунктове в страната ще бъдат закрити или обединени с други структурно и функционално. Освен това ще бъдат съкратени работещи в системата на митниците. Това са част от структурните реформи в митниците, които днес бяха преставени на пресконференция от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов.
Броят на митниците се редуцира от 17 на 9, като в това число влизат две нови, които предстои да бъдат създадени. Закриват се 19 митнически бюра, създават се 10 нови, с което броят им в страната ще стане 39. Закриват се и 7 митнически пункта, откриват се 3 нови, с което броят им става 34, обясни министър Дянков. Митница София, митница Аерогара София и митница Калотина ще бъдат сред закритите единици, поясни министърът.
Сред митническите бюра, които ще бъдат закрити, са Митническо бюро Свободна зона, митническо бюро Химкомбинат, Митническо бюро Монтана и Митническо бюро Суходол. Сред бюрата, които се създават, са Митническо бюро Благоевград, Митническо бюро Силистра и митническо бюро Добрич, което се създава на мястото на досегашната митница Добрич.
"Реформата се прави тук и сега, за да може държавата да завърши годината с балансиран бюджет. Друга цел на реформата е намаляване на корупцията", стана ясно още от думите на Дянков.
Той добави, че всичко това се прави, за да може в крайна сметката структурата на агенцията да бъде изчистена от излишни хора и тя отново да спечели доверието на хроата.
От своя страна изпълнителният директор на Агенция "Митници" Ваньо Танов обясни, че промените трябва да станат факт до 1 декември тази година. Това се налага, за да не бъде губено време и респективно приходи в хазната през първите четири месеца на следващата година.Тезата беше подкрепена от вицепремиера Дянков, който обясни, че една евентуална реформа следващата година би била много по-трудна.
Съкращават 15% от персонала на митниците. Служителите ще полагат тестове
По време на днешното събитие стана ясно, че ще бъдат съкратени и 553 щатни бройки в системата на митниците. По този повод Дянков обясни, че съкращенията се правят по функционалност, т.е. там, където има нужда, а не са "лов на вещици".
Със съкращаването на тези щатни бройки, които представляват около 15% от целия персонал, ще се спестят около 5.4 млн.лв. годишно, които се изплащат за работни заплати и осигуровки. 126-ма от хората, които предстои да бъдат съкратени, са шефове на различни митнически звена. След реформата, която предстои да бъде направена, те могат да бъдат назначени на нови постове, стана ясно още днес.
Министърът допълни, че всички служители на митниците ще бъдат подложени на тестове, които ще се състоят от 4 нива, като всеки тест ще има по 15 варианта. Тестоввете ще са свързани с работни процес на съответното място и целта им ще бъде да проверят кой колко работа върши и какви умения има. Проверката на резултатите ще се извършва от специална комисия, в която ще участват и представители на синдикатите.
263 препоръки на "Краун Ейджънтс" не са били изпълнени
По време на днешната пресконференция беше засегната и темата за работата между британските консултанти от Crown Agents ("Краун Ейджънтс") и българската държава. Според министър Дянков в министерството е налице доклад, съдържащ 263 препоръки за промени, които не са били реализирани от предишното правителство.
Представители на британската компания дълго време не са се срещали с предишния министър на финансите Пламен Орешарски, стана ясно още от думите на Дянков. Той обясни, че голямата част от препоръките са били свързани с митническата администрация и допълни, че очевидно между Crown Agents и държавата до момента е липсвал диалог.
Обмисля се въвеждането на акциз за "базовите" масла
Не само малко фирми са участвали в контрабандата на горива. За да бъде намален "сивият" сектор в този отрасъл, се обмисля въвеждането на акциз за т.нар "базови" масла. Промените ще бъдат внесени в Закона за акцизите през октомври, когато стане ясно какво ще бъде променено в него за следващата година.
Припомняме ви, че според представени преди около месец данни на финансовото министерство около 98% от пазара на този вид горива се намира в "сивия" сектор. По принцип тези масла служат за производството на петролни продукти.
Във връзка с предстоящите промени шефът на митниците Ваньо Танов обясни, че те ще позволят пълен мониторинг на базовите масла и те няма да бъдат използвани за нелегално производство на горива.
Информацията е актуализирана в 20:50 часа