Подбор и превод: Теодора Тодорова, БТА
Централна тема за западния печат е избирането вчера на Дилма Русеф, кандидатката на управляващата Партия на трудещите се с български произход, за президент на Бразилия.
Бразилия за първи път избра жена за президент, пише "Ню Йорк таймс". Според изданието победата й се дължи на силния вот на бразилците в подкрепа на продължаване на икономическата и социална политика на популярния президент Луис Инасио Лула да Силва. Русеф, която бе началник на канцеларията на Лула и е бивш министър на енергетиката, се присъединява към нарастващата вълна от демократично избрани жени лидери в региона и в света през изминалите пет години, в това число Мишел Бачелет в Чили, Кристина Фернандес де Кирхнер в Аржентина и Ангела Меркел в Германия, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Дилма Русеф, марксистка партизанка, която се превърна в строг технократ с експертни познания във всичко - от енергетиката до висшите финанси, спечели с убедителна преднина президентския пост в Бразилия вчера в съревнование, което демонстрира лоялността на гласоподавателя към човека, който я избра собственоръчно за поста - президентът Луис Инасио Лула да Силва, пише "Вашингтон пост". Цитирани от изданието политически анализатори смятат, че резултатът от изборите в Бразилия, осмата по големина икономика в света, е силна демонстрация на подкрепа за смесицата от щедри социални програми и благоразумно икономическо управление, което характеризираше осемте години на Лула като президент. "Вашингтон пост" припомня също, че новоизбраната президентка на Бразилия е дъщеря на български имигрант.
Бивша марксистка бунтовничка, която бе хвърлена в затвора и измъчвана по време на военната диктатура в Бразилия, стана снощи първата жена президент в историята на страната си, пише "Гардиън". В първата си реч като новоизбран президент на Бразилия Дилма Русеф, която спечели 56 процента от гласовете срещу 44 процента за противника си - социалдемократът Жозе Сера, обеща да изкорени крайната бедност в една от страните в света с най-големи социални разлики. Русеф, която е известен с твърдостта си технократ, премина пластични операции, за да се опита да подобри имиджа си. Тя изглеждаше доста отпаднала, след като бе принудена да отиде на балотаж, но последните проучвания показаха, че печели преднина, главно заради голямото участие на Лула в нейната кампания, отбелязва британското издание.
"Дейли Телеграф" пише, че предизвикателствата пред Русеф ще включват работа по надценената валута, подобряване на инфраструктурата преди Световното първенство по футбол през 2014 г., на което Бразилия ще е домакин, и Летните олимпийски игри през 2016 в Рио де Жанейро, както и регулиране на инвестициите в петролните залежи по югоизточното крайбрежие на страната.
"Индипендънт" коментира, че Дилма Русеф е била издигната до победата от огромната популярност на напускащия поста президент Луис Инасио Лула да Силва. Лула прекоси страната надлъж и нашир, водейки кампания с протежето си, като обяви, че тя със сигурност ще продължи благоприятната за пазарите политика, която превърна Бразилия в икономическа сила. "По-добре да не се пречи на един печеливш отбор", казва Хуарез Алвеш, портиер от Рио де Жанейро. "Днес всеки може да си купува неща - дори хората, които не изкарват много", добавя той, цитиран от британското издание.