Проверки и ревизии за плащането от бизнеса на данък "уикенд" започва Националната агенция за приходи, научи "Стандарт". Наскоро бяха приети промени в данъчните закони, според които разходите за служебните коли и имоти, които се ползват и за лични нужди от шефове и служители на компанията, се облагат с окончателен данък от 10%.
Данъчните закони вече са приети, и ако бизнесът доброволно не започне да начислява данък "уикенд", от НАП ще бъдат принудени да започнат репресивни действия. Това заяви директорът на дирекция „Комуникации" в приходната агенция Росен Бъчваров пред Канал 3.
Тази година събираемостта на приходите в държавния бюджет ще бъде най-високата откакто съществува данъчната администрация, каза Росен Бъчваров. Затова според нето политическият въпрос ще бъде не в събирането на приходите, а в начина на харчене на парите.
Три са основните причини за тези рекордни приходи, посочи Бъчваров. Първата причина е доверието в приходната агенция. Наскоро социологическо изследване е показало, че държавният орган с най-голямо доверие от обществото е именно НАП. Втората причина е стабилността на политическата среда, която се оценява високо от бизнеса. А третата причина е отношението на НАП към коректните платци и качеството на контрола.
По повод фалшивия e-mail от името на НАП, който беше разпространен миналата седмица, Росен Бъчваров посочи, че от ГД БОП и специализираното звено за информационна сигурност в НАП стесняват кръга около извършителите. А следите водят извън България. НАП никога не изисква по e-mail информация за банкови сметки.
Ако от името на някой държавен орган се иска чувствителна финансова информация по e-mail, най-вероятно става въпрос за измама, обясни Бъчваров. С фалшивия e-mail от името на НАП, всъщност се е направил опит за заразяване на компютрите на потребителите с вирус като се изпрати файл с разширение .rar. Този вирус не е безобиден. Той извлича данни от компютрите за кредитните карти и финансовите транзакции, каза Росен Бъчваров. Ако някой е отворил този файл, веднага трябва да стартира антивирусната си програма, обясниха компютърни специалисти.