Прасковите и кайсиите загинаха заради продължителните студове. Поне 30-40% от дърветата са измръзнали, а на места очакваме да има напълно унищожени градини. Това съобщи Цветан Цеков, член на Управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
Огромни загуби се очакват и при лешниците и орехите. При температури под минус 15 градуса всички трайни насаждения започват да страдат и могат да се очакват поражения. Това стана ясно от думите на Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите в България. Според нея снегът не може да спаси овошките, както това може да стане при зърнените култури, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".
Черешите и вишните също ще са сред най-потърпевшите видове, смята и шефът на АЗПБ Христо Цветанов. Дори корените и стеблата на дърветата да са добре зарити, клонките - особено младите, съдържат остатъчна вода, която замръзва и ги унищожава. През пролетта има опасност от истинска епидемия по овошките. Причината е, че след големите студове кората на дърветата се напуква и те стават лесна жертва на вредни насекоми и различни зарази. Мразовитото време, което продължи много по-дълго тази година, може да доведе и до фалити на овощари, смята Цеков.
Повечето от земеделците не са застраховали продукцията си, а заради загубите от студа вероятно няма да успеят да произведат достатъчно продукция, за да покрият разходите си. Това лято почти 100% от плодовете по пазарите и магазините може да са вносни заради очакваната по-слаба реколта. И в други години 80-90% от плодовете са вносни, но сега процентът ще бъде още по-голям, смята Цеков. Точните загуби от рекордните минусови температури ще станат ясни напролет.