В съда се завеждат стотици дела от близки на загинали при катастрофи, които претендират за компенсация за моралните си болки и страдания. Това поставя застрахователите във форсмажорни обстоятелства. Така Нина Колчакова от Асоциацията на застрахователите в България мотивира пред Нова телевизия поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Според публикации в края на миналата седмица 90% от застрахователните компании оскъпиха полицата с 40 до 50 лв. Вестник "Сега" днес пише, че асоциацията предлага лимит на обезщетенията до около 40 хил. лв. за близки роднини, а за останалите - чувствително по-малко.
Преди два месеца Върховният касационен съд с тълкувателно решение разшири кръга от лицата, които могат да претендират за материално обезщетение вследствие смърт на пътя, припомни Колчакова. По думите й обаче е спекулативно да се твърди, че цената на застраховката ще скочи с 20%, защото все още не се знае колко са делата и как ще се произнасят по тях съдилищата.
"Гражданска отговорност" е социален държавен инструмент за компенсиране на невиновно пострадалите лица на пътя. Застрахователите не се възползват от никакъв скок, държат цените на достатъчно ниско ниво за да могат гражданите да я купят", каза представителят на бранша. Eдновременно с това тя подчерта, че в България т. нар. щетимост е една от най-високите в Европа, така че няма как цената на полицата да е ниска.
По думите й застрахователите биха могли да са по-активни в образователни компании и да търсят регресна отговорност от виновните за пътно-транспортните произшествия, причина за които може да бъде, например, лошата инфраструктура. Колчакова припомни настояването на застрахователите за въвеждането на системата бонус - малус, която има нулев ефект за компаниите, но действа дисциплиниращо на шофьорите.