Контролът върху дейността на търговците на горива ще се затегне на няколко етапа през идните две години. Това се вижда от предложените промени в наредбата на финансовото министерство, която се отнася до отчитането на оборотите от търговията и онлайн връзката между касовите апарати на бензиностанциите и Националната агенция за приходите.
Затягането на контрола бе оповестено през юни съвместно от министерствата на финансите и на икономиката, а срокът за обществено обсъждане на наредбата, публикувана на сайта на финансовото ведомство, изтича днес.
Оценката е, че нововъведенията, които може да се приемат и за допълнителна административна тежест за бизнеса, ще струват на сектора еднократното вложение от 122 млн. лв.
В изготвянето на новите текстове са участвали и експертите на Национална агенция за приходите, Българския институт по метрология и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Целта им според двете ведомства е да се ограничи укриването на приходи от продажби на течни горива в търговските обекти и предотвратяване на злоупотребите с ДДС.
"Проверки на обекти за продажби на течни горива показват, че се установяват извършвани продажби, без да се отчитат чрез електронните системи с фискална памет. Констатирани са множество случаи на прекъсване на връзките/комуникациите между основните елементи на системата, вследствие на което са проточвани и продавани количества горива, които не са отчетени към системата на НАП", пишат от двете министерства.
Онлайн връзката между касовите апарати на бензиностанциите и данъчната администрация бе въведена от началото на 2011 г.
С новите текстове се предвижда изработване на предварително одобрена от НАП и Българския институт по метрология схема за всеки конкретен обект за продажби на такъв вид продукти, която да отразява всички компоненти на електронната система за продажба на течни горива и връзката между тях (централно регистриращо устройство, средства за измерване на разход, концентратор и нивомерна измервателна система).
Схемата ще се предоставя на двете институции за предварително одобряване и ще се съхранява на място в търговския обект. По този начин ще се намалят критичните възможностите за нейното манипулиране, смятат вносителите на промените.
Освен това контролните органи ще разполагат по всяко време с информация за цялостната конфигурация на системата, която ще бъде използвана за съпоставяне с реалната обстановка на обекта при осъществяване на последващ контрол. Предвидено е всяка промяна, извършвана на схемата, да подлежи на последващо одобряване. Чрез него се очаква да се ограничат случаите, в които търговците извършват промяна в системата, която води до нерегламентирани продажби на течни горива.
Предлага се извършването на сервизна дейност на фискалните устройства да е от техници, които да разполагат с уникален сервизен ключ, издаден от производителя или вносителя. Смята се, че това ще бъде пречка за манипулация на системите и същевременно във всеки момент ще е налице информация за този, който е извършвал сервиз на съответното устройство.