Със затягането на паричната политика на Европейската централна банка заемите стават все по-скъпи за предприятията и домакинствата. Това е записано в „Икономически бюлетин“, изготвян от ЕЦБ. Изданието съдържа анализ на състоянието на икономиката и на рисковете за ценовата стабилност.
Банковото кредитиране за предприятията остава значително, като компаниите заменят облигациите с банкови кредити и използват кредита, за да финансират по-високите си разходи за производство и инвестиции.
Домакинствата вземат по-малко заеми заради по-затегнатите кредитни стандарти, повишаващите се лихвени проценти, влошаващите се прогнози за жилищния пазар и по-ниското доверие на потребителите.
В съответствие със стратегията на паричната политика Управителният съвет на ЕЦБ прави задълбочена оценка на взаимната връзка между паричната политика и финансовата стабилност два пъти в годината. Условията за финансовата стабилност се влошиха от последния преглед през юни 2022 г. насам
вследствие на отслабването на икономиката и повишаващия се кредитен риск, отбелязват експертите на Европейската централна банка.
Освен това уязвимостите на държавите нараснаха в условията на влошени икономически перспективи и по-слаби фискални позиции. Затягането на условията за финансиране би смекчило натрупването на финансови уязвимости и би намалило рисковете от екстремни отклонения на инфлацията в средносрочен план, но на цената от по-висок риск от системен стрес и по-голям риск от понижаване на растежа в краткосрочен план.
Освен това нуждите от ликвидност за небанковите финансови институции може да засилят колебанията на пазара. В същото време банките от еврозоната разполагат с капитал на добро равнище, което спомага за намаляване на страничните ефекти от по-строгата парична политика върху финансовата стабилност.
Макропруденциалната политика остава първата защитна линия за запазване на финансовата стабилност и преодоляване на уязвимостите в средносрочен план.
По време на заседанието си през декември Управителният съвет реши да повиши трите основни лихвени процента на ЕЦБ с 50 базисни точки и предвид съществено ревизираната нагоре перспектива за инфлацията очаква да ги повишава още. Съгласно това решение лихвеният процент по основните операции за рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и по депозитното улеснение бяха увеличени до съответно с по 2.50 на сто, 2.75 на сто и 2 на сто, в сила от 21 декември 2022 година.
Управителният съвет прецени, че лихвените проценти ще трябва да се повишават значително с равномерен темп, за да достигнат достатъчно рестриктивни нива за осигуряване на навременно връщане на инфлацията към средносрочната цел от 2 процента.
Запазването на лихвените проценти на ограничителни равнища ще намали инфлацията с течение на времето, отслабвайки търсенето, и също така ще предпазва от риска от трайно възходяща промяна в инфлационните очаквания.
Бъдещите решения относно основните лихвени проценти на Управителния съвет ще продължат да зависят от данните и ще се вземат отделно на всяко заседание.