По време на продължаващия вече 29-месеца сирийски конфликт Русия предостави на редица средства за управлението на Башар ал-Асад, в това число пистолети, гранати, части за танкове, бойни самолети, ракети, военни съветници и дипломатическа защита.
Защо обаче руските управляващи защитават сирийския режим така твърдо?
Според доклада на Националното радио (NPR), цитиран от електронното издание „Бизнес Инсайдър“, основните групи причини са три.
-
Стратегически: Сирийското пристанище Тартус представлява единствената останала международна военна база извън бившия СССР.
-
Финансови: През юни 2012 икономическите интереси на Русия в Сирия са се равнявали на 20 млрд. долара, около 5 млрд., от които идват от продажби на оръжия.
-
Философски: Андраник Мигранян, директор на нюйоркския Институт за демокрация и сътрудничество (Institute for Democracy and Cooperation)-неправителствена организация, близка до властта в Русия, заявява: „Позицията на Русия е лесноразбираема.“ Според Мигранян Русия е против всякакви промени в режима, идващи извън Сирия, тъй като подобни опити завършват с хаос и резултати, различни от търсените. Според него подобни примери има в Ирак след американската намеса, в Либия и в Египет.