Здравната каса се отказва да въвежда пръстовия идентификатор в аптеките и извънболничната помощ

03.02.2017 | 09:30
по статията работи: econ.bg
НЗОК ще преосмисли въведените твърди лимити за лечение в болница
Здравната каса се отказва да въвежда пръстовия идентификатор в аптеките и извънболничната помощ
Снимка: БГНЕС

В първия си ден на стария пост като подуправител на Националната здравноосигурителна каса, д-р Димитър Петров отмени две съществени решения на институцията от последните месеци. Системата за пръстова идентификация вероятно изобщо няма да се въведе в аптеките и кабинетите на личните лекари и извънболничната помощ, както беше планирано в реформата на бившия министър Петър Москов и каквито тестове се правят в момента. И второ - касата няма да се съобразява със собствените си дискриминиращи критерии за отпускане на лекарства за хепатит С, докато не бъдат пренаписани и разширени през март.

Освен това Петров съобщи, че НЗОК ще преосмисли въведените твърди лимити за лечение в болница. По думите му първи приоритет в момента е да се възстанови диалога и договореността с лекарите, като се подпише Национален рамков договор за годината. Лекарите отказаха да направят това миналата година в знак на несъгласие с новата регистрационна система в болниците. Самият той е поел координация за подписването на НРД тази година, както и лекарствената и медийната политика на здравната каса.

"Има ясна резистентност от страна на съсловието към идентификатора (пръстовия отпечатък, б.р.), не че аз или министърът сме особени привърженици. Мисля, че в извънболничната помощ действието му ще се прекрати. Практиката показва, че в болниците, в които има 6000-7000 влизания в системата дневно, се получава напрежение в информационната система и опашки. Информационната система не е подготвена за 150-200 хил. отпечатъка дневно от извънболничната помощ", коментира д-р Петров. Той определи служебният здравен министър Илко Семерджиев като единомисленик по тези въпроси.

Д-р Петров допълни, че за премахването на отпечатъка при прием в болниците най-вероятно ще изчакат решението на Върховния административен съд, пред който той е оспорен, но планират поетапно да започнат въвеждането на електронна здравна карта, електронно досие, направление и рецепта. "НЗОК е важна институция, но тя не е най-важната в системата – тя посредничи, най-важни в тази система са хората, които лекуват и които се лекуват. Акцентирането върху пръстовия отпечатък забави с две години работата по електронната здравна карта", коментира той.

Новият подуправител каза още, че НЗОК трябва да се смекчи действието на лимитите за болниците. "Ограниченията фигурират в самия бюджет на НЗОК, не могат да бъдат избегнати, но можем да направим така, че бюджетите да са максимално гъвкави и справедливи, а разпределението да зависи от избора на пациента. За мен твърдото бюджетиране не е подход в осигурителния модел", каза още д-р Петров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...