Зее дупка между държавата и ИТ бизнеса у нас

16.11.2012 | 14:01
по статията работи: Елица Елефтерова
Предизвикателствата и основните проблеми на онлайн бранша бяха обсъдени по време на конференцията "Домейн форум"
Зее дупка между държавата и ИТ бизнеса у нас
Снимка: Sxc.hu

Правителството и ИТ бизнесът трябва да работят в по-тясно сътрудничество, за да се решат повечето проблеми, които съществуват в бранша. Това заяви експертът в онлайн маркетинга Жустин Томс по време на второто издание на конференцията “Домейн форум”, която се проведе в столичния “Гранд хотел София”.

От браншовите организации искат да участват в работните групи, при обсъждането и приемането на различни нормативни актове, касаещи ИТ бранша.

От начина, по който потребителите използват интернет, зависи как ще се развиват браншът и бизнесът, коментира от своя страна Методи Брановски от Българската уеб асоциация (БУА). Като пример за това той посочи електронната търговия, която е възможност и предизвикателство за бизнеса. Тя отваря нови хоризонти пред търговията като цяло, но в същото време трябва да се справя с проблемите, свързани с интернет банкирането.

Според Брановски трябва да се уредят и авторските права в интернет. Недобрата регулация на тези права засяга както творците в интернет пространството, така и медиите. В резултат на недоброто регулиране в момента страда медийната среда в страната.

Експертът смята, че бизнесът трябва да има по-реалистични очаквания за онлайн средата. Според него има немалко собственици на медии и онлайн магазини, които са имали нереалистични очаквания за развитието на бизнеса си. Като контрапункт на този проблем Брановски посочи и интернет ентусиастите, които се захващат с определен проект и на шега го превръщат в интернет хит, но след това се отнасят несериозно с продукта, който са създали.

Може би основният проблем пред ИТ бранша в България в момента е недостигът на кадри. Според Жустин Томс този проблем отново показва “дупката”, която стои между бизнеса и държавата.

Брановски посочи, че все още има стари кадри, които са излезли от университетите преди години и са на разположение на бизнеса. Ситуацията обаче много динамично се променя към крайно негативна, тъй като през следващите пет години нуждата от ИТ специалисти у нас ще бъде три пъти по-голяма, а дори сега университетите не предоставят обучени кадри.

Изходът е или компаниите да наемат кадри, които да дообучават в компанията си, или да се въведат “зелени кадри” и да започнем да “внасяме” специалисти от чужбина. Като пример, илюстриращ проблема, Брановски посочи, че дори в момента са обявени около 150 отворени позиции за специалисти.

Причината за това е, че в университетите се преподават изключително остарели програми, които не са необходими на никого. Точно в този проблем Томс вижда основното разминаване между бизнеса и държавата.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...