Земеделските стопани могат да кандидатстват за помощи за хуманно отглеждане на животни

11.09.2017 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Документи за кандидатстване ще се приемат до 31 октомври 2017 г. в областните дирекции на фонд "Земеделие"
Земеделските стопани могат да кандидатстват за помощи за хуманно отглеждане на животни
Снимка: БГНЕС

От 25 септември започва прием на заявления по Мярка 14 "Хуманно отношение към животните" от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 - 2020 г., съобщиха от Държавен фонд "Земеделие".

Документи за кандидатстване ще се приемат до 31 октомври 2017 г. в областните дирекции на институцията.

Бюджетът по мярката е 56 859 510.50 евро. Финансовата помощ ще осигури по-добър здравен статус на животните и ще подобри хигиената при тяхното отглеждане. Заложените дейности ще доведат до осигуряване на по-качествени и по-безопасни храни от животински произход, до опазване на околната среда, както и до повишаване безопасността на труда на фермерите, посочват от фонда.

Финансова помощ ще се предоставя на земеделски стопани, които се задължават да спазват доброволно петгодишни поети ангажименти. Те могат да бъдат както за една, така и за комбинация от няколко дейности по мярката, допринасящи за хуманното отношение към едрите и дребни преживни животни.

Документите за ползване на сградите и помещенията, използвани за нуждите на животновъдния обект, трябва да са за срок не по-малко от 6 години, считано от датата на подаване на заявлението за подпомагане. Земеделските стопани, които заявяват подпомагане за свободно отглеждане на открито, трябва да са регистрирани в Интегрираната система за администриране и контрол и да осигуряват възможност за паша на заявените животни.

Заявленията за подпомагане/плащане трябва задължително да бъдат придружени от удостоверение за регистрация на животновъден обект по Закона за ветеринарната дейност, което се издава от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Животните, обект на подпомагане по мярката, трябва да са идентифицирани и въведени в системата за идентификация и регистрация по Закона за подпомагане на земеделските производители и в информационната система на БАБХ.

Субсидиите се получават под формата на ежегодни компенсаторни плащания за една животинска единица. Помощта се предоставя за максимален срок от пет години, при условие че стопаните изпълняват коректно дейностите и ангажиментите, посочени в план-програмата, която е неразделна част от заявлението за подпомагане.

Подробните изисквания и наборът документи за кандидатстване по мярката са записани в Наредба № 4 от 8 август 2017 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...