След като вчера електроразпределителното дружество ЧЕЗ разсекрети приватизационния си договор от 2004 г., това днес обяви, че ще направи и друго дружество - обслужващото Югоизточна България EVN.
От компанията изпратиха пресрелийз до медиите, в който се съобщава, че договорът е публикуван на сайта ѝ.
От дружеството изтъкват, че текстовете в договора не предвиждат „гарантирана печалба“ или „гарантирана норма на възвръщаемост“ за EVN България. Често цитираната „гарантирана норма на възвръщаемост от 16% за първите три години“, не е включена в договора. В регулаторната рамка на тогавашния регулаторен период, определен преди приватизацията от 2005 г., е предвидено да има възвръщаемост от 16% за първите три години.
От компанията заявяват, че тъй като Регулаторът никога не е одобри реалните разходи на дружеството в пълния им размер, това, което EVN България фактически е достигнала като норма на възвръщаемост, е средно 5,85%. Капиталовите пазари за този регион очакват средна капиталова норма на възвръщаемост от около 8%.
От компанията изтъкват, че от влизането си на българския пазар през 2005 година, са инвестирали повече от 1,1 милиарда лева в енергийна инфраструктура, клиентско обслужване и ефективност. Според компанията това е седем пъти повече от инвестициите, направени в мрежата за същия период от седем години преди приватизацията.
Компанията изтъква, че е платила 400 милиона лева данъци и социални осигуровки. Така, заедно с парите, платени за придобиването на компанията, държавният бюджет е получил допълнително 1,1 милиарда лева от EVN.
През настоящия ценови период (юли 2012 г. - юли 2013 г.) 5,7% от сметката, заплащана от всеки клиент, остава за EVN България. Това означава, че от всеки лев, платен от клиентите, компанията получава 5,7 стотинки. През 2008 година тази сума е била 17 стотинки, допълват от дружеството.
315 млн. лева е нетната печалба на EVN от 2005 до 2012 г. Приходите на компанията за същия период са 6-7 млрд. лева, обясни на пресконференция днес изпълнителният директор на EVN Йорг Золфелнер,
цитиран от iNews.bg.
Шефът на ЕРП-то беше категоричен, че при тях няма надписване на сметки. Той обясни, че EVN няма опит с отнемане на лиценз, но изрази убеденост, че отнемането на лиценза на дружеството няма да бъде
тема.
Що се отнася до идеята за национализация на ЕРП-тата, Золфернер каза, че национализацията няма да даде резултати.
През последните седмици общественото напрежение в страната ескалира. То беше породено от високите сметки за ток, които гражданите получиха през последните месеци. Те провокираха множество протести в страната и желание дружествата, осигуряващи електричество, да бъдат национализирани.
Според директора на EVN масовите протести се дължат на енергийна бедност - хората нямат достатъчно доходи, за да си плащат сметките.