Браншовият колективен трудов договор (БКТД), сключен в рамките на пивоварната индустрия, ще обхване всички участници в сектора. Това стана факт със заповед на министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов, информират от Съюза на пивоварите в Република България (СПРБ).
Бирената индустрия е единствената в страната, която за трети път разпростира колективния договор върху целия сектор, коментират оттам. Те са на мнение, че документът ще гарантира устойчива политика на заетост и благоприятни условия на труд на всички 2 900 човека, заети в пивоварния бранш.
"Независимо от вида на предприятието – микро, малко, средно, мултинационална компания, всички работодатели създават привлекателни условия за труд, спазвайки добри трудови практики и високи стандарти", се казва още в прессъобщението до медиите.
Нагласата си те аргументират с данни от Националния институт за помирение и арбитраж (НИПА). Анализът на научната институция определя бирения сектор у нас като бързо развиваща се индустрия, характеризираща се с иновации със сериозен икономически и социален процес. Според института разпространението на браншовия договор върху всички пивовари в страната ще има положителен ефект от гледна точка на условията за формиране на възнаграждения и отпуски, организирането на инициативи за подобряване на общата квалификация и т. н.
Косвената работна заетост в сектора на доставчиците за бирената промишленост се изчислява на близо 9 000 работни места. От тях най-голям дял имат ангажираните с осигуряването на суровини – 3 600 човека. Индиректната работна заетост в сектора ХоРеКа (Хотели-Ресторанти-Кафенета) се изчислява на 14 450 човека.
Данни на Националния статистически институт (НСИ) сочат, че у нас 46% от заетите в производството на пиво са на възраст до 34 години. Същевременно според проучване на Ърнст енд Янг от миналия месец най-много млади хора в Европа започват трудовия си стаж точно в сектора ХоРеКа. С други думи – бирената индустрия има значителен принос в борбата с младежката безработица.
Минимални възнаграждения
От браншовото сдружение са сигурни, че новият документ ще даде положително отражение и на средните възнаграждения в индустрията.
Утвърдена практика в сектора, обясняват те, е договореността минималните осигурителни доходи да се явяват минимални работни заплати и, в този смисъл, да се индексират всяка година. Тази година е договорено увеличение на минималните прагове, което дава отражение и на средните работни заплати на пивоварите.
Допълнителните възнаграждения за извънреден труд пък са с 5 на сто по-високи от минималните нормативно определени, а договореното заплащане за нощен труд е за не по-малко от 1,20 лв./час или близо 5 пъти над установения нормативен размер. Постигнато е и увеличение на заплащането за работа на Коледа и Великден.