Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) e изпратила позицията си до Европейската комисия относно предложението за Регламент на Съвета за определяне на риболовните възможности и свързаните с тях условия на определени рибни запаси в Черно море за 2010 г. В предложението са наложени количествени ограничения: Намаление на общия допустим улов за калкан до общо 76 тона - 38 тона за България и 38 тона за Румъния.
От агенцията настояват комисията да преразгледа виждането си относно намаляване на квотата за улов на калкан. В позицията се посочва, че:
"По общият допустим улов за калкан, България не може да приеме предложеното намаление на общия допустим улов (съответно и квотите) за калкан с 25% по следните причини:
Като цяло, досегашният общ допустим улов за калкан от 100 тона е установен на ниско равнище. Залаганият общ допустим улов от 100 тона, наложен от ЕК като предпазно ниво, е значително занижен по отношение на представените от българските и румънските учени научни данни за състоянието на запаса в техните води. Ето защо предлаганото намаление, макар че в абсолютни цифри е 24 тона за двете държави, то всъщност е твърде голямо като процент - 25%.
За България предлаганото намаление ще доведе до много големи ограничения на риболова на калкан, тъй като квотата от 50 тона за страната за 2008 година беше изпълнена през месец септември 2008 г., а за 2009 - в края на месец март, още преди въвеждането на забранителния период. Поради това предлаганото намаление ще има още по-негативен ефект върху рибарския сектор. Съществува реална опасност цели рибарски общности, които разчитат на уловите на калкан, да останат без доходи."
Въз основа на направените от български и румънски учени проучвания, показващи, че състоянието на запаса е стабилно, ИАРА счита, че общия допустим улов за калкан може да бъде увеличени или като превантивна мярка да бъде запазен на нивото от 2009 г., с цел подпомагане на естественото му размножаване, определено с Регламент (ЕО) №1139/2008 на Съвета.
ИАРА иска Европейската комисия да преразгледа виждането си за намаление на квотата за калкан, още повече след като България и Румъния са представили План за действие с елемнти на съвместен многогодишен план за управление на запасите от калкан, в който са заложени конкретни технически мерки, мерки за намаляване на риболовното усилие, подобряване на контрола и съвместни научни изследвания.
От Агенцията по рибарство посочват, че са наясно с необходимостта от по-пълни научни данни, които да послужат като база за обективна оценка на състоянието на запаса от калкан и за научен съвет, поради което намерението на агенцията е да проведе съвместни научни изследвания с румънската страна през ноември 2009 г. и пролетта на 2010 г., с прилагане на еднакви научни методи.
В позицията на ИАРА се посочва още, че предприетите действия от България и Румъния показват сериозността на проблема и значимостта на калканския риболов и смята, че ангажиментите, които се поемат, ще доведат до подобряване състоянието на запаса.
Приемането на предложението в разпространения от ЕК вариант, който не отразява реалното състояние на запасите, ще повлияе отрицателно на рибарския сектор в България, ще има отрицателно икономическо въздействие и ще предизвика сериозно социално напрежение сред всички заинтересовани страни в сектора.