Днес бяха подписани два договора по Мярка 2.1. "Производствени инвестиции в аквакултурата" от Оперативната програма за развитие на сектор "Рибарство" (ОПРСР). Това информираха от пресцентъра на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Договорите са с обща стойност 1 889 710 лв.
Бенефициент по първия проект е фирма "Денико 2007" ООД от град Попово, област Търговище. Договорът е за реконструкция на стопанство за производството на зарибителен материал в село Кардам, община Попово.
Стойността на проекта е 303 684 лв. По него са одобрени 143 998 лв. безвъзмездна финансова помощ. Срокът му за изпълнение е 22 месеца. След реализирането му ще бъде нает един работник.
Предвидени са ремонтни дейности на рибарници частна собственост, като целта е да се реконструират и модернизират три съществуващи водни басейна. Освен това, да се изгради един нов такъв. Общата площ на съществуващите и проектирания басейни е около осем декара и е предвидена за отглеждането на зарибителен материал. "Денико" е разработила технологичен проект за зарибител за европейски сом.
Залятата водна територия на водното стопанство пък е десет декара. Компанията предвижда изграждането на нова система на захранването на басейните с вода.
Фирмата вече има един изпълнен и изплатен проект по Мярка 2.1. Полученото по него финансиране е в размера на 344 489 лв.
Вторият проект, който предстои да бъде субсидиран, е за изграждането на 50 броя кръгли садки и на два броя технологични садки. С разработването му ще се заеме дружеството ЕТ "Титан - Йордан Черпоков" от град Кърджали.
Сключеният договор е на стойност 1 586 026 лв., а одобрената държавна помощ - 951 615 лв. Срокът за изпълнение е една година, след което ще се отворят пет работни места.
Садковото стопанство ще бъде изградено в акваторията на язовир "Студен Кладенец" в землището на село Нановица, община Момчилград, на разстояние 5 км от язовирната стена в зоната на аквакултурното производство. Между всяка установка ще има понтонна платформа.
Очаква се след реализирането на инвестиционния проект да се произвеждат 300 тона шаран годишно, предвиден за консумация.