ИПИ представи алтернативен бюджет с ниски данъци и дефицит и без орязване на разходи

27.11.2023 | 16:15
по статията работи: econ.bg
Някои данъчни ставки могат още да се намалят, но само при разширяване на данъчната основа, т.е. повече хора и фирми да излизат на светло и да си плащат данъците, смятат топ икономистите
ИПИ представи алтернативен бюджет с ниски данъци и дефицит и без орязване на разходи
Снимка: БГНЕС

Алтернативен бюджет с нулев дефицит, с ниски данъчни ставки и без рязане на важни разходи предложиха от Института за пазарна икономика.

"Ние не предлагаме орязване или съкращение, или отнемане на нещо от някого, предлагаме по-разумно разходване на средствата. Така или иначе, вероятно ще има увеличение на разходите спрямо тази година, просто нашето предложение е това увеличение да бъде по-малко", обяви Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.

Някои данъчни ставки могат още да се намалят, но само при разширяване на данъчната основа, т.е. повече хора и фирми да излизат на светло и да си плащат данъците, смятат топ икономистите. Това пък можело да стане при едновременно прилагане на опростена данъчна система с ниски ставки и затваряне на всички законови вратички за укриване на данъци.

"Това ще значи и запазване на нивото на дълга на нивото от тази година, като така ще останем страната с най-ниското дългово бреме в ЕС", каза Богданов, визирайки намеренията на кабинета в следващите три години да вземе нови 26 милиарда дълг.

„Това, което предлагате, е много правилно, но няма кой да го подкрепи в парламента. Няма кой да го гласува, защото няма някой да получи политическа награда заради това, че е нещо правилно, напротив - ще получи огромно политическо наказание. Докато българското общество си поръчва това, няма да има и политици, които да им предоставят алтернатива", заяви икономистът и депутат от ДБ Георги Ганев по време на дискусията. И шеговито добави- „ако подобни мерки влязат в пленарна зала, ще имат максимум два гласа – моят и на Мартин Димитров, също депутат от ДБ.

„Намираме се в началото на данъчна контрареволюция. Не знам дали реагирахте на наложените 15% корпоративен данък на големите компании. Това някак си се прошумули, очаквайте и вдигане на други данъци в следващите години, защото нямаше никой, който да се обяви преди това", заяви Николай Василев, бивш министър в кабинета на НДСВ. Според него, България щяла да последва съдбата на най-задлъжнелите държави в Европа. „Това са страни, които, с моето ЕГН, не помня да са били една година на излишък. Дефицитът е наркотик", предупреди Василев.

Освен свиване на дефицита и дълга, Василев препоръча в реалния бюджет съкращаване на администрацията и на разходите за нея, както и концесиониране на държавни обекти като пристанища, летища, тунели, ЖП обекти и др., което също би съкратило разходите за фиска.

Василев настоя и за спешни мерки за пенсионната система, за да спре да разчита да дотации от бюджета в комбинация с ефективна демографска политика, като на новородено дете се дават 20 хил. лв. при определени условия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...