ИТ специалистите все още срещат трудности при разработването на мобилни приложения

02.09.2015 | 13:05
по статията работи: Десислава Маданска
Най-голяма част от тях създават апликации за Android
ИТ специалистите все още срещат трудности при разработването на мобилни приложения
Снимка: Guliver/Getty Images

Разработчиците все още срещат трудности при създаването на мобилни приложения, като 57% отскоро се занимават с разработка на мобилни приложения или никога не са създавали такива. Това става ясно от последното изследване на Telerik, в което участват 3000 ИТ специалисти.

Според анализа на резултатите разработчиците се нуждаят от правилните решения и процеси, за да продължат и разширят разработката на мобилните приложения. Сред най-честите трудности, които срещат, са ограничени ресурси и липса на процеси. Това се случва на фона на нарастващите интерес и потребление на мобилни приложения, а разработването им расте със значително по-нисък темп от очакваното, отчитат от компанията.

Над половината от анкетираните отскоро се занимават с разработка на мобилни приложения. По-малко от половината от разработчиците - 47%, разработват средно по едно функционално мобилно приложение на година. Запитани кои са факторите, които възпрепятстват създаването на мобилни приложения, участниците цитират непрекъснато променящите се технологии и принципи на разработка на приложения (16%), липсата на време (19%) и подходящи инструменти (15%), както и съществуващите бюджетни ограничения.

Създаването на мобилни приложения, съобразени с потребителското преживяване, е ключова предпоставка за успех

Най-често цитираната от участниците в проучването причина за разработка на мобилни приложения е подобряване на оперативната ефективност. Други ключови фактори са създаване на нови възможности за приходи (39%), увеличаване продуктивността на служителите (38%), подобряване обслужването на клиентите (35%) и осигуряване на по-добро взаимодействие с клиентите (34%).

Според 44% от анкетираните потребителското преживяване е най-важната част от всяко приложение, следвано от леснотата за поддръжка (24%), производителността (15%) и сигурността (11%).

Необходимост от по-гъвкав подход за разработка, съобразен с разнообразието от платформи

Докато разработчиците на софтуер изпитват недоволство от постоянно променящите се практики и липсата на решения, които да улеснят процеса на разработка, голяма част от тях все още не са се спрели на конкретен подход за създаване на мобилни приложения. Най-предпочитан сред участниците в проучването е хибридният подход (33%), следван съответно от „native“ (25%) и уеб подхода (19%), като разликата между трите е незначителна.

Проучването показва също, че разработчиците създават приложения за всички съвременни платформи. Най-голяма част от анкетираните - 76%, разработват за Android, 63% за iOS, а 40% за Windows Phone. Над 80% от разработчиците с фокус върху iOS създават приложения и за Android. Въпреки че многоплатформеният подход за разработка на приложения е задължително изискване за повечето мобилни приложения, той е и едно от основните предизвикателства пред разработчиците за над една-трета от анкетираните.

Нови предизвикателства за разработчиците на приложения

Запитани за бъдещето на мобилните приложения, разработчиците цитират редица платформи, в допълнение към мобилните, за които предстои да разработват приложения – уеб (87%), десктоп (62%), „Интернет на нещата“ - IoT (22%), носими устройства (wearables) (6%) и други. Следващото голямо течение в разработката на приложения в сферата на IoT ще бъдат носимите устройства като Apple Watch, сочат резултатите. Над една-пета от участниците в проучването сериозно планират да създадат приложение за носими устройства през 2015 г., като 45% от тях ще разработват приложения за Apple Watch. Тенденцията се потвърждава и от друго проучване с фокус върху IoT, което Progress, част от която е Telerik, анонсира през юни. Проучването за създаването на мобилни приложения беше проведено през юни 2015 г. Почти половината от участниците в него - 49%, са разработчици, 14% - изпълнителни директори (CEO) и собственици, 14% - софтуерни архитекти, 8% - ИТ специалисти, 6% - главни директори „Технологии“ (CTO) и други. Близо половината от анкетираните - 47%, работят в софтуерни компании и независими софтуерни доставчици (ISV), 33% - в компании извън софтуерния сектор и 20% - в малки фирми за разработка на решения за системна интеграция. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...