В доклада на Българската академия на науките липсва завършеност, оценка на риска, на сценариите и на техните комбинации, което създава основа за недопустими спекулации при изводите. Това коментира бившият премиер Иван Костов по повод на разработката на БАН за АЕЦ "Белене". Той участва в дискусия по темата в Народното събрание и представи анализ на ръководения от него Център за анализи и управление на риска.
В разработката на БАН аргументите за заключенията се извличат от бройките комбинации, а не от тяхната реалистичност и повечето сценарии са с ниска вероятност да се случат, обяви Костов. Той разкритикува и прогнозите на учените от академията като нереалистични и посочи конкретни показатели като броя на населението, увеличаването на полезната жилищната площ, ръста на брутния вътрешен продукт (завишен с между 4,2 и 4,4 процентни пункта спрямо очакванията на ЕК). От БАН не са отчели, че до 2040 г. вероятно ще има поне две икономически кризи, каза още бившият премиер.
Екипът на неговото анализаторско звено е категоричен, че не съществува нито вътрешно търсене, нито значим експортен потенциал, който да оправдае изграждането на нова ядрена мощност. Според Костов изводите от доклада на БАН просто трябва да се игнорират.
По ирония на съдбата проф. Александър Тасев, който е начело на екипа от БАН, разработил доклада за "Белене", е бивш зам-министър на търговията и туризва в правителството на Иван Костов.