Със сигурност ще има загуба на средства по Оперативна програма „Околна среда“. Въпросът е доколко тя може да бъде минимизира в оставащото време до края на годината. Необходимо е системата да работи координирано, ефективно. Това коментира министърът на околната среда и водите Ивелина Василева в ефира на БНР.
По нейните думи първата задача и основният приоритет на ръководеното от нея ведомство е да осигури максимално бързо разплащане на средства по програмата към общините и бенефициентите. Министърът посочва, че в първия ден от новата седмица ще бъдат проведени технически разговори с мисията на Европейската комисия (ЕК).
За ден по-късно е планиран мониторингов комитет на оперативната програма, на който ще бъде представено текущото състояние, реалната картина и рисковете за двата фонда, от които програмата черпи ресурс – Фонда за регионално развитие и Кохезионния фонд. „Иска ми се процентът на усвояемост да е максимален“, казва Василева.
Според нея ОП „Околна среда“ е програмата, която е ангажирана в най-висока степен с изпълняването на ангажиментите на България по отношение на европейското законодателство. Причината е, че целите, които трябва да бъдат постигнати в секторите „Отпадъци“, „Води“ и „Биоразнообразие“, са важни и са свързани с ангажименти на държавата.
„Ангажирани публични власти – и държавата, и общините, а проектите, които се изпълняват, безспорно водят до подобряване на качеството на живот на българските граждани“, смята Ивелина Василева.
В петък (14 ноември) Европейската комисия официално информира България, че плащанията от европейските фондове по Оперативна програма „Околна среда“ за програмния период 2007-2013 се възстановяват. Това означава, че службите на ЕК ще могат да обработват плащания от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския кохезионен фонд по проектите от оперативната програма.
Плащанията към България се възстановяват и Комисията ще започне с изплащане на 166 млн. евро от Европейския кохезионен фонд и 74 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие.