В сферата на образованието е много тежко и не е реформирано, каза министърът на образованието Сергей Игнатов пред bTV, пише БГНЕС.
Според него в момента се обобщават анализите по работата върху учебниците в средното образование. Състоянието на образованието в България е за оценка около 4-4.5, заяви Игнатов.
По думите му процесът на реформата в училищното образование е необходим, като целта е да се създаде едно ново българско училище в синхрон с това, което се случва в Европа. Просветният министър изрази мнение, че така нареченото "зубрене" в българските училища е излишно, като целта е коренна промяна. Учителите в България са добри, но традиционно те се спрягат като виновни за всичко в училище. Въпросът е да се погрижим за тях, защото невинаги те са виновни, заяви Игнатов.
Трябва да се уреди предучилищната подготовка на децата, за да могат да се адаптират и да не изпадат в стрес, влизайки в училище, смята още министър Игнатов. До IV клас са заложени параметри за целодневно училище, като се залагат средства за издръжка на децата.
Новият закон за образованието ще доведе до нови учебни планове, до нови изисквания за учебниците, но това ще стане в един продължителен период - 3 - 4 години, поясни Сергей Игнатов. Според министъра контрола върху процеса трябва да е по-активен и съвременен.
На въпрос дали ще се закриват университети в България или ще се сливат, образователният министър отговори, че няма да има затваряне, но ще се върви към създаване на съвместни университети с обща предметна дейност. Най-доброто, което може да се направи в системата, е свързването и обединяването на университети с обща насоченост. Игнатов даде пример за университети с техническа насоченост, които съвсем спокойно могат да се обединят в един и няма да има нужда от останалите.