Идва нов ред на фармацевтичния пазар

17.01.2005 | 09:29
по статията работи: econ.bg
В момента пазарът е разделен на два лагера - от едната страна са дистрибуторите, които работят с независими аптеки, а от другата са онези, които зареждат аптечните вериги

Фармацевтичният пазар е изправен пред най-голямото си преразпределение. Въпреки че расте всяка година и през 2004 г. достигна незапомнените 1 млрд. лв., той се оказа тесен за всички играчи. В момента се води война на много фронтове. В битките участват всички от бранша - аптеки, дистрибутори, производители, здравната каса, вносители. Като най-потърпевши този път се очертават дистрибуторите, а прогнозите са от над 400-те търговци да оцелеят около 20.

Още първите две седмици на 2005 г. бяха белязани с две големи събития - производителят на лекарства "Софарма" реши да купи дял от втори дистрибутор - "Глобъл медикал", а аптеките обявиха бойкот на здравната каса. Експанзията на "Софарма", която преди Нова година придоби 9.99% от една от най-големите фирми за търговия на едро с медикаменти "Калиман РТ" и същия дял от капитала на аптеките "Сейба", беше сигнал, че пазарът започва да се прегрупира. Тогава шефът на "Софарма" Огнян Донев обясни, че купува, за да подпомогне развитието на тези фирми, и заяви, че дистрибуторите са твърде много. Индикациите за предстоящото разместване се появиха още по-рано през миналата година, когато фалираха три от големите фирми за търговия на едро с лекарства - "Магинед", "Фармаекспрес" и "Вавилон -Л". Само "Магинед" имаше дългове за над 10 млн. евро. И трите компании изчезнаха от пазара заради неплатен ДДС, който трябваше да издължат накуп. Според фармацевти данъчните проверки, които са установили дълговете им към държавата, са били по сигнал на конкуренти. Борбата за място в бизнеса с лекарства се изостря всяка година заради все по-големия потенциал на пазара. По официални данни на Изпълнителната агенция за лекарства през 2003 г. са се "завъртели" 622 млн. лв., прогнозите за миналата година са за над 700 млн. лв. Реалният оборот обаче е за близо милиард лева, твърдят от агенцията. Въпреки непрекъснатия ръст пазарът се оказва тесен за над 400 дистрибутора и над 4500 аптеки.

Заради големия си брой търговците на едро са принудени непрекъснато да правят все по-големи отстъпки на аптеките, за да работят с тях. Така намалява печалбата им, а свежи пари не влизат заради огромните дългове на болниците към дистрибуторите. Според Тони Веков от "Търговска лига" дистрибуторите правят отстъпки на аптеките от 10% до 25%. Броят на търговците наистина е много голям, въпреки че от 400-те фирми, които са регистрирани, реално работят 80 - тези, които имат договор със здравната каса, каза Веков. Той твърди, че е нормално да останат само три компании, колкото имало и в Германия. Според Веков това трябва да са най-добрите на пазара. Не се наемем да кажа кои ще са те занапред, но в момента това са "Търговска лига", "Хигия" и "Стинг", заяви той.

Големият брой на търговците на едро е едната от причините за преразпределението на пазара, смята и директорът на производителя "Актавис" Владимир Афенлиев. Той очаква не само фалити на дистрибутори на лекарства, но и много сливания на фирми. Според него другата причина за състоянието на компаниите за търговия с медикаменти е, че се управляват лошо.

В момента пазарът е разделен на два лагера - от едната страна са дистрибуторите, които работят с независими аптеки, а от другата са онези, които зареждат аптечните вериги. Към първите се числят "Хигия", "Стинг" и "Либра", а към вторите - "Търговска лига", "Санита" и "Калиман". Това беше съобщено на събрание на Съюза на фармацевтите преди няколко дни. Според тях сега се решава кой от двата лагера ще остане на пазара, това обаче пряко зависи и от оцеляването на двата вида аптеки. Доказателство за борбата са и новите договори, които здравната каса предложи на търговците на дребно. Според условията аптеките трябва да й плащат още 10% от продадените лекарства, които тя частично или изцяло покрива. Съюзът на фармацевтите пресметна, че това ще доведе до изземване на 2/3 от приходите на търговците на дребно и масови фалити. На практика обаче това ще се случи само с независимите фармацевти и дистрибуторите им, твърди Огнян Медаров от съюза. Членове на Съюза на фармацевтите заявиха, че големи дистрибутори в противоречие на закона са неофициални собственици на аптеки и диктуват правилата на пазара. На събранието дойде и шефът на "Стинг" Аделина Любенова, която категорично застана зад гърба на независимите си клиенти, като заяви, че ще протестира заедно с тях пред здравната каса. В същото време Тони Веков подкрепи позицията на НЗОК. От касата твърдят, че превеждането на 10-те процента няма да доведе до фалити, а до осигуряване на още 30 млн. лв. за безплатни лекарства.

Най-голямото сътресение сред търговците на едро обаче ще дойде заради постоянното разрастване и стабилизиране на фармацевтичния пазар, който привлича външни играчи.

Големи чужди компании производители на лекарства обмислят сериозно да доставят сами медикаментите си на аптеките в България, съобщиха неофициално няколко независими източника. Досега изчаквахме да видим дали ще се задържим на пазара, нещата обаче вървят добре и за нас ще бъде по-изгодно сами да доставяме продукцията си, без да минаваме през посредници, призна чужд производител, пожелал анонимност. Според изчисленията на компанията услугите на дистрибуторите натоварват с 30% себестойността на лекарствата им. За да разпространяват артикулите си, чуждите фирми само трябва да се регистрират по Търговския закон.

Повечето български производители и сега разпространяват сами лекарствата си, техните медикаменти обаче съставляват само около 1/3 от фармацевтичния пазар. Ако същата стъпка предприемат и чуждите, това може да доведе до доста фалити. Не е изключено чуждите компании да доставят сами лекарствата си, въпрос на изчисления е, коментира шефът на "Актавис" Владимир Афенлиев. Според него това би било изгодно особено за производителите с повече асортименти. Според Тони Веков обаче подобно нещо е изключено.

Условията, в които работят дистрибуторите, допълнително се утежняват и от взаимоотношенията с болниците, които трупат огромни дългове към търговците заради хроничния недостиг на средства. Друга пречка е и все по-малкият брой на производителите, които дават лекарства на консигнация. Обикновено те искат поръчка за минимум 50 хил. евро и след това отпускат на търговците няколко дни, за да платят цялата сума. При тази схема производителите предлагат до 50 на сто отстъпка за дистрибутора, но той не може да възползва, защото болниците му дължат пари. /dnevnik.bg

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...