Не е потърсено мнението на застрахователите при обсъждането на идеята за нова здравна вноска и какво е виждането им за реформата. Това коментира Светла Несторова, председател на Асоциацията на българските застрахователи, в ефира на Би Ти Ви.
Изказването е по повод нова идея, част от вижданията за промяна в здравноосигурителния модел. Окончателните предложения ще бъдат представени от здравния министър на 26 септември. Намеренията са новият модел да влезе в сила през 2020 г., обобщи БНТ.
Една от идеите е здравната вноска да остане 8%, но освен нея се предлага и задължителна здравна застраховка. Прогнозата е, че тя ще е около 12 лева на месец.
"Има серия от проблеми. Началото не е обнадеждаващо. Застрахователите не са част от този процес, въпреки че е предвидено те да плащат за скъпоструващото лечение", каза Несторова и призова да има "честни сметки", преди да се въвеждат промени.
Според нея има пробойни в системата и е важно първо те да бъдат отстранени. Представителят на застрахователите беше подкрепен и от другия гост в студиото на Би Ти Ви – д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. "Не трябва да сме големи оптимисти за реформата. Ако продължат да лимитират лечебните заведения, ефектът от възможността да избираме няма да е голям. "Според мен моделът няма да може да бъде приложен на практика и няма да получи широка подкрепа", добави той.
Бившият директор на "Пирогов" доц. д-р Спас Спасков каза, че с тази вноска не може да се решат всички проблеми. Той определи идеята като опит да се заздрави системата от фалити на болници. По-рано през деня в ефира на БНТ председателят на българската асоциация за защита на пациентите - Пламен Таушанов, също беше скептичен. "Тези 12 лева трябва да се разглеждат на фона на целия модел. Ако се търси по-голяма сигурност, нека да се каже. Доплащането от пациента за всичко действа възпиращо върху механизма", смята той.
Друго предложение е да се въведе "критична линия" - сума за лечение в болница, която ще се плаща от здравната каса и пациента. От здравното министерство изчисляват, че ако разходите на болницата са 700 лева, касата ще плати 85% от от тях, останалите 15% ще трябва да доплати пациентът, съобщи БНТ.
За сметка на това няма да му се начислява такса за легло в болницата. В случай че лечението е по-скъпо от критичната линия, пациентът няма да плаща нищо, освен ако не е решил да използва експерти като избор на екип. Касата ще поеме 8% от разходите, а останалите ще са за сметка на застрахователя.
Друга идея е да се плаща допълнителна вноска от 2%, която да се разпределя солидарно между застрахователите. Има идея съсловните организации в здравеопазването да не участват в договарянето на цените и услугите, които ще заплаща здравната каса.