Изкуствена ръка се контролира само с мисъл (ВИДЕО)

13.05.2014 | 12:10
по статията работи: Пламена Вълчева
Роботизираният крайник улеснява хората повече, отколкото познатите протези
Изкуствена ръка се контролира само с мисъл (ВИДЕО)

Американската служба по храни и лекарства одобри проект за направата на нова протеза за хората с ампутирани ръце. Новата технология ще може да се управлява с човешките мисли, предава Daily Mail.

Протезата на бъдещето дори носи името „Люк“ вдъхновена от героя от сагата Междузвездни войни – Люк Скайуокър, който получава заместител на ръката си.

Протезата може да извършва множество операции с помощта на електро-миографични електроди, поставени в здравата част от ръката.

Сензори ще улавят електрическите сигнали от движенията на мускулите в горната част на крайника, а компютър в роботизиратана ръка дава команди за движението, което трябва да се извърши.

Ръката е устроена така, че да може да извършва всякакви задачи – като например взимане на яйца и зърна от грозде, което е доста трудна задача за обикновените протези. Хората, които са участвали в примерен експеримент с протезата са били в състояние да използват ципове и ключове, благодарение на обратна информация към истинската ръка под формата на вибрации. 90% от хората, която са опитали да боравят с нея се справят без проблем във всяка домакинска работа. 

Изкуствената ръка е със същата форма и тежест като ръката на възрастен и се очаква да улеснява до голяма степен хората, които я използват.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....