Излизане от кризата - основен приоритет на Външно министерство

26.03.2012 | 14:55
по статията работи: Елица Елефтерова
Откриването на нови пазари е сред приоритетите на външната ни политика
Излизане от кризата - основен приоритет на Външно министерство
Снимка: Sxc.hu

Министерството на външните работи (МВнР) се е натоварило със задачата да допринесе за излизането на страната ни от кризата. Това според ресорния министър Николай Младенов може да стане чрез дипломатическите служби и консулската мрежа на България в чужбина. Според него това е и основният приоритет на министерството в момента.

Днес Младенов представи ключовите акценти във външната ни политика пред ръководителите на българските дипломатически мисии в чужбина по време на откриването на посланическа конференция в МВнР, която ще продължи в следващите два дни.

“Няма по по-важна задача пред външната политика и пред дипломацията от тази да допринася с всички сили за икономическото и финансовото развитие на страната, заяви Младенов.

Министърът припомни периода, в който въпреки призивите за "икономизиране на външната политика" на МВнР е бил отнет външноикономическият сегмент. Това той определи като "груба грешка", струвала на България достъп до ресурс години и дори десетилетия наред.

Акцент във външната политика по думите на министъра ще бъде и подкрепата за политиката на Европейския съюз (ЕС) към присъединяването на страните от Западните Балкани. “Стратегически, фундаментален интерес на външната ни политика и икономическата ни сигурност е присъединяването на всички наши съседи от Западните Балкани към ЕС”, заяви Младенов. За да бъде постигната такава подкрепа трябва да се промени начинът, по който дипломатически работим със съседите си. В същото време Младенов приема факта, че перспективата пред тези страни за влизане в ЕС не е така примамваща, както е била преди години, заради кризата в Европа в момента.

Министър Младенов иска страната ни да има добри изходни позиции в новия Близък изток. Този регион става все по-близък и важен за България в най-различни аспекти както политически и икономически, така и по отношение на НАТО.

"Свидетели сме на безпрецедентни събития, които могат да бъдат сравнение с края на комунистическия режим в Източния блок", коментира Младенов. Народът в Арабския свят е разбрал, че го управляват с фалшив морал и че ако не вземе съдбата си в свои ръце, не може да очаква социална справедливост и по-добър живот, става ясно от думите на министъра.

За България промените в Арабския свят са едновременно предизвикателство и уникална възможност. Новите промени позволяват на страната ни не само в момента, но и в перспектива, да бъде една от водещите държави в Европа, която се ангажира със страните от т.нар. Арабска пролет, което означава да се ангажираме с изграждането на демократични институции в тези държави - като споделяме опита си и като съдействаме на НАТО като организация, която също се ангажира с тези страни.

“Когато ние сме сред страните, които защитават дълбоките и бързи реформи, пълната смяна на режимите и неучастието на бившите диктатори по никакъв начин в новото политическо управление, ние заставаме от правилната страна на историята по отношение на това, което хората в Близкия изток искат”, заяви Младенов.

Според него повърхностните промени оставят впечатлението, че "колкото повече се променят нещата, толкова повече остават същите". “Не можем да бъдем страна, която защитава тази теза,” коментира министърът.

Според Младенов има опасност радикалните ислямисти да дойдат на власт, само ако оставим старите диктатори като Башар ал Асад в Сирия да продължат да радикализират обществото и да допускат разпадане на социални групи, които са ключови за стабилността в отделните региони.

“За да се противопоставим на тези радикални елементи трябва да сме по-бързи, конструктивни и по-чувствителни към това, което тези хора искат. България е сред страните, които могат да направят това, защото няма колониалното бреме на други държави”, обясни той.

По отношение на Иран министър Младенов коментира, че трябва да се подкрепи изискването страната да спре развитието на ядрената си програма, ако тя не е за мирни цели.

Министърът обясни, че не трябва да търсим модели от миналото, а да се насочим към нови модели, които да работят в ХХІ век. “Това означава да бъдем настъпателни в търсенето на възможности за българския бизнес, за идентифициране на пазари и пазарни ниши за българските стоки, за промотиране на България, на българските марки по нов интелигентен и адекватен на конкретните условия начин”, каза Младенов.

Стратегията на външната ни политика включва също търсенето на потенциални неизползвани възможности и намирането на инвеститори, които да влагат своите пари в България. "Това можем да направим в партньорство единствено с другите части от българската държава, и на първо място - с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма", посочи Младенов.

Интересът от създаването на нови възможности за българския бизнес означава да бъдат създадени мрежи от дипломатически връзки от Украйна до Афганистан. Според министъра трябва да се акцентира и върху Китай. "Трябва да бъде спечелен интересът на азиатската страна, а за целта са необходими икономически инициатива", допълни Младенов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...