Икономиката на България преминава от модел на растеж, зависим от вътрешното търсене, към модел на растеж, в който износът играе по-голяма роля. Това заяви Кристофор Павлов, главен икономист за България на УниКредит Булбанк. Според него това предполага нова роля на кредита в икономическия растеж.
Като важна последица от промяната в модела на растеж на икономиката се отбелязва намаляването на външната задлъжнялост.
«За разлика от периода преди 2008 г., днес ускоряването на БВП не е за сметка на появата на нови или изострянето на съществуващи макроикономически дисбаланси”, коментира Павлов.
Според него тези промени водят до изменение в ролята на банковия кредит. По думите му в периода преди 2008 г. е имало значителни ръстове на кредита. Например в периода 2000-2008 г. кредитът сеповишава с 37% средногодишно, тръгвайки от ниска база, докато номиналният ръст на икономиката е около 13% годишно. Това увеличава задлъжнялостта.
„Сценарий, в който, както преди кризата, в икономиката има темпове на растеж на кредита, значително надминаващи ръста на БВП, не е желателен в икономиката“, каза Павлов.
Той обясни, че сегашното ниво на кредита се дължи различни фактори. От една страна като цяло българската икономика е специализирана в производствени ниши, които са по-скоро трудоемки и не изискват толкова значителни инвестиции в нови машини и съоръжения. Друг фактор е предпазливостта на кредитополучателите, които имат нужда от повече увереност в икономиката за да потребяват или инвестират.